Güvenlik ihlalleriyle ilgili zorlu bir süreç geçiren Zoom şifreleme ve güvenlik hizmeti sunan Keybase‘i satın aldı.

ZOOM güvenlik ihlalleriyle gündemin ana maddesi haline gelmişti

Pandemi süresince eğitim sektörü, iş dünyası hatta bürokratik görüşmeler bile çeşitli video konferans platformlarına taşındı. Bu uygulamalara böylesine ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde maalesef bizi üzen gelişmeler de olmuyor değil. Zoom bu platformlardan en çok başı derde giren olarak pek çok kez önümüze geldi. Binlerce kullanıcının e-posta adresi gibi kişisel bilgilerini sızdırması, yabancı kişileri sadece e-posta adreslerinde aynı alan adı olduğu için birbiriyle görüştüren hatalı bir algoritma kullanması gibi iddialar Zoom’un medyada ve kullanıcılar arasında epey güven kaybetmesine sebep olmuştu.

Bir güvenlik planı oluşturan Zoom’un en önemli adımı güvenli bir hizmet vermelerine yardımcı olacak şifreleme ve güvenlik hizmeti sunan bir şirket olan Keybase’i bünyelerine katması oldu. Keybase ekibi şirketin video konferanslarda uçtan uca şifreleme oluşturmasına yardımcı olurken, Keybase kurucu ortağı Max Krohn Zoom’un güvenlik mühendisliği ekibine liderlik edecek.

Keybase sosyal ortamlarda güvenli mesajlaşma ve dosya paylaşımı sağlamak amacıyla kuruldu. İnsanlar istediklerinde Keybase hesabınızı kontrol edebilir ve bu yolla da sizinle bağlantılı diğer hesapların gerçek olup olmadığı bilgisine erişebilir.

Keybase size kullanıcıların sanal kimlikleri hakkında güvenilir bilgiler sağlarken aynı zamanda baştan sona şifrelenmiş güvenli bir mesaj ağı kullanma imkanı veriyor.

Aralık ayında günlük 10 milyon kullanıcıdan 200 milyon kullanıcıya ulaşan Zoom güvenlik ihlallerine gelen tepkilere karşın 90 günlük bir süreç belirlemiş ve kesin bir şeffaflıkla güvenlik sorunlarına yöneleceklerini açıklamıştı. Şirket CEO’su Eric S. Yuan yaptığı açıklamada “Bu satın alma güvenlik çabalarımızı geliştirmek için oluşturduğumuz 90 günlük planımızı büyük ölçüde ilerletiyor.” dedi.

Zoom’un üzerindeki kara lekeyi gidermesine büyük oranda yardımcı olacak gibi görünen Keybase’in şirket bazında geleceğinin ne olacağı konusunda kesin bir açıklama yapılmadı. Şu ana kadar anladığımız en net şey güvenlik konusunda olduğu gibi Keybase’in ürünleriyle alakalı da Zoom ve Keybase ekiplerinin beraber çalışacağı oldu. Tabii Zoom’un öncelikli olarak kendi problemine odaklanması ve en çok ihtiyacımız olduğu zamanda kendini temize çıkararak kullanıcılarına tam güvenlik sağlaması gerekiyor.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir