Parmak izi, göz izi ve birçok biyolojik bilgimizin kaydedilmesi, paylaşılması ve günlük hayatımızda kullanılması gün geçtikçe kolaylaşıyor. Bunların birçok olumlu noktası olsa da evham verici bir perspektif de sunuyor.

Yakın gelecekte DNA gibi çok özel biyolojik verilerimizin yapay zekalar veya insan doktorlar tarafından kişiye özel diyet listeleri, kişiye özel tedavi yöntemleri gibi birçok olumlu kullanımı olacak. Bugünün dünyasında ise kaydedilmiş birkaç milyon DNA ile faili meçhul suçlar aydınlatılabiliyor.

Parabon Nanolabs’in yöneticisi olan CeCe isimli bir genetik soybilimci geçen yıldan bu yana 9 farklı davanın failini DNA örnekleri sayesinde bularak Amerikan emniyetine yardımcı oldu bile. GEDMatch isimli bir veritabanında toplanan milyonlarca DNA örneği ile olay yerinde yakalanan DNA’nın karşılaştırılması ile birlikte soyağacı çıkarılan suçlular, akrabaları (3. veya 4. kuzen bile olabilir) sayesinde yakalanabiliyor.

Ağustos ayında Illinois polisi tarafından yakalanan Michael Henslick isimli bir katil, yıllar önce kendi evinde Holly Cassano’yu öldürdüğü tespit edilerek tutuklanmıştı.

Amerikan polisi ile birlikte çalışan CeCe ve Parabon Nanolabs’e ek olarak Identifinders gibi gönüllü oluşumlar da bu tarz sorunlarda emniyet güçlerine yardımcı olmak istediklerini dile getirdi. Şimdilik toplamda 20-25 milyon kadar DNA örneği toplanmış olsa da yasal düzenlemeler yüzünden sadece 1 milyon kadarı kullanılabiliyor.

“Yeni bir endüstri doğuyor” diyen CeCe Moore herkesin emniyete bu tarz bir teklifle gittiğini ve herhangi birisinin yanlış bir kişiyi suçlayarak tutuklattırması durumunda kötü bir örnek olacağından endişelendiğini söylüyor.

Ayrıca evlatlık edinilen çocukların ailesini bulması ve geçmişini öğrenmesi için de önemli bir çözüm sunan DNA, önümüzdeki yıllarda hayatımızdaki birçok dinamiği dönüştürebilecek gibi duruyor.

Kaynak: Technology Review

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.