São Paulo Paulista Üniversitesi’ndeki (UNIP) araştırmacılar, maksillofasiyal (ağız, çene, yüz cerrahisi) kusurları olan hastaların dijital yüz izlenimlerini yakalamak için akıllı telefon ile elde ettikleri verileri kullanarak yüz protezleri oluşturdu.

53 yaşındaki Denise Vicentin’e 30 yıl önce yüz tümörü teşhisi kondu. Buna bağlı olarak sağ gözünü ve çenesinin bir kısmını kaybetti. Tümör iki kez çıkarıldı ancak 20 yıl sonra malign denen bir formda tekrar etti. Devam eden tedavisinin bir sonucu olarak yemek yemede zorluk çekiyor ve konuşması anlaşılmıyordu. 

UNIP Lisansüstü Dişhekimliği Okulu süpervizörü Luciano Dib, bir alışveriş merkezinde kullanılan 3 boyutlu yazıcıyı gördükten sonra protez yöntemini geliştirdi.

3B Protez Yüz

Kısa bir süre sonra Dib, kişiselleştirilmiş bir protez üretmek için Vicentin ile çalışmaya başladı. Böylece Vicentin, yüz dokusunun formunu oluşturmak için birden fazla ameliyat geçirdi. Dib daha sonra protezi tutmak için göz yuvasına titanyum çubuklar yerleştirdi. 

3B baskı kullanılarak oluşturulan prototip yüz protezi.

Araştırmacılar, 3B model yapmak için Vicentin’ın yüzünün çeşitli açılardan 15 fotoğrafını çekti. 12 saat içinde nihai cihazı oluşturmak için silikon, reçine ve sentetik liflerden üretilen 3B baskı bir prototip protez kullandılar. Bu protezi daha sonra Vicentin’in ten ve göz rengine uyacak şekilde boyadılar.

Vicentin protezinin başarısı üzerine araştırmacılar 2021 yılında UNIP tarafından inşa edilen yüz protez rehabilitasyonu için bir tedavi merkezi açmayı planlıyor. Geleneksel teknikler kullanarak oluşturulan bir protez için yaklaşık 500.000 dolar gerekiyor.

Kaynak: 3dprintingindustry

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir