İsveç’te bir lisede çalışan güvenlik görevlisi 22 öğrenciyi izleyerek her öğrencinin sınıfa girme zamanını tespit eden bir çalışma yaptı. Üç haftanın üzerinde lise öğrencilerinin yüz tanımalarını tespit etme girişiminde bulunan güvenlik görevlisi, İsveç Veri Koruma Otoritesi (DPA) tarafından gizlilik yasasını çiğnemekle suçlanarak 200.000 İsveç Kronu (100.000 TL) ile cezalandırıldı.

Geçen yıl yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR), yüz görüntülerini ve diğer biyometrik bilgileri özel bir veri kategorisi olarak sınıflandırmış ve kullanımına kısıtlamalar getirmişti. Böylece İsveç GDPR kapsamında ilk cezasını kesmiş oldu.

Anderstorp Lisesi bu teknolojinin “oldukça güvenli” olduğunu söylese de DPA, bu uygulamanın sürmesi durumunda cezanın daha büyük olacağını belirtti. DPA kararına göre, okulun ebeveynleri öğrencileri izlemek için rıza göstermesine rağmen, bu hassas kişisel verilerin toplanmasının yasal olarak yeterli bir sebep olduğu kanısına varılmadı.

Okulun bazı bölümlerinin “kamu” olarak kabul edilmesine rağmen, öğrencilerin bir sınıfa girdiklerinde belirli bir gizlilik beklentisine sahip olmaları onların en doğal hakkı. Avrupa’da bu tarz tartışmalar devam ederken Çin tarafında hükûmetin daha baskın politikası ile birlikte ülke kapsamında her alanda yüz tanıma sistemleri kullanılmaya, yenileri eklenmeye devam ediyor.

Kamera gözetiminin dışında öğrenci katılımlarını tespit etmek için daha az müdahaleci yollar mevcut. Teknolojinin ilerlemesiyle mahremiyet özlemini en çok duyacağımız ihtiyaç olacak.

Kaynak: bbc

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir