Siber zorbalık, zararlı içerikler, bağımlılık yapıcı maddelere özendirici yapımlar, porno içeriklerine ulaşmanın çok da zor olmaması, online oyunlarda yaş fark etmeksizin kolayca diyalog kurulması gibi birçok detayıyla internet, kontrolü sağlanmadığı sürece çocuklarımız için büyük riskler içeren büyük bir okyanus. Bu okyanusta çocuklarımızın en çok zamanını çalan siteler ise şüphesiz Facebook ve YouTube.

Genel olarak kullanıcılarına karşı olan sorumluluklarını yerine getirmediği için eleştirilen birçok sosyal paylaşım platformu gibi Facebook ve YouTube’da eleştirilerin odağındaydı. Video paylaşım platformu YouTube dün kanal sahiplerine gönderdiği e-posta aracılığıyla çocuklar için aldığı yeni önlemleri duyurdu.

Gönderilen e-postada yayınlanan videoların veya kanalın, kanal sahibi tarafından “çocuklar için özel” ya da “çocuklar için özel değil” şeklinde etiketlenmesi gerektiği aktarıldı. Makine öğrenimi sayesinde içeriklerin otomatik olarak etiketleneceğini belirten YouTube, algoritmalar bir yanlışlık tespit etmediği ya da kullanıcılardan şikayet gelmediği sürece elle müdahale yapmayacağını söylüyor. Yani, yayınlanan videolar YouTube algoritmaları tarafından “çocuklar için özel” olarak etiketlenecek ancak kanal sahibi bu etiketi değiştirebilecek. Bu konuda bir kullanıcı bildirimi gelmediği sürece de kanal sahibinin kararı geçerli olarak kabul edilecek.

Çocuklara özel videolarda kişiselleştirilmiş reklam, canlı sohbet ve bildirim zili gibi özellikler olmayacak.

Önemli: Tüm içerik üreticiler, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası ve diğer yasalara uymak için gerekli işlemleri yapmakla yükümlüdür.”

Gönderilen e-posta şöyle:

Geçtiğimiz eylül ayında, YouTube’da çocukları ve gizliliklerini daha iyi korumak ve ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından dile getirilen endişeleri gidermek amacıyla birkaç değişiklik yapacağımızı duyurmuştuk.
Bu değişiklik kapsamında, tüm içerik üreticilerin YouTube Studio’daki içeriklerini çocuklara özel veya çocuklara özel değil olarak belirlemesi gerekmektedir. Ayrıca “çocuklara özel” kategorisindeki videoları izleyen tüm kullanıcıların kişisel bilgileri, yaşlarına bakılmaksızın çocuk yaş grubu kapsamında değerlendirilecektir.
Bugünden itibaren, çocuklara özel olarak belirlenmiş videolarda kişiselleştirilmiş reklamlar sunulmayacak. Ayrıca bu videolarda yorumlar, Hikayeler, canlı sohbet ve bildirim zili gibi bazı özellikler desteklenmeyecek.
Bu değişikliklerin, çocuklara özel içerikler hazırlayan içerik üreticileri etkilediğini biliyoruz ve yeni deneyim konusunda içerik üreticilere destek sunmaya hazırız. FTC’nin açık yorum döneminde görüşlerimizi bildirerek bu konu hakkında iletişimde kalmaya devam edeceğiz. Birçok içerik üretici de değerli geri bildirimlerini bizimle paylaştı.
Henüz yapmadıysanız kanalınızı (veya videolarınızı ayrı ayrı) çocuklara özel ya da çocuklara özel değil olarak ayarlamayı lütfen unutmayın. Bu işlem, içeriğinizin YouTube’da nasıl ele alınacağını belirleyecektir.
İçerik üreticiler, içeriklerini en iyi bilenler olarak bu tanımlamayı da bizzat yapmalıdır. Söz konusu içerikleri belirlememize yardımcı olması için makine öğreniminden yararlanıyoruz. Bununla birlikte içerik üreticiler, sistemimiz tarafından yanlış tanımlandığını düşündükleri videoları yeniden tanımlayabilirler. Yalnızca kötüye kullanım veya hata tespit edildiğinde değişikliği geçersiz kılarız.
Teşekkürler
YouTube Ekibi

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir