Bidiğimiz üzere plastik kirliliği küresel bir konu olarak hayatımızı işgal ediyor. Plastik kirliliği, hem deniz hem de karasal dünyanın ekosistemini mahvediyor. Bilim insanları yörüngedeki uydulardan gelen görüntülerin okyanuslardaki plastik kirliliğini algılayabildiğini ve dünyanın su yollarının temizlenmesine yardımcı olabileceğini iddia ettikleri bir çalışma gerçekleştirdi.

Yörüngedeki uydular tarafından çekilen görüntüler, yüzen plastiğin alanlarını belirleyebiliyor. Avrupa Uzay Ajansı‘nın Sentinel-2 uyduları 5 milimetre uzunluğuna kadar yüzen plastikleri tespit ederek, bunları deniz yosunu ve dalgaların karaya attığı odun gibi diğer malzemelerden ayırabiliyor.

su altındaki plastiklerin tespiti
Uydular tarafından tespit edilen yüzen plastiklerin, diğer deniz canlılarından ayırt edilmesi

Gökbilimciler, görüntüleme tekniğinin farkı yüzde 86 doğrulukla otomatik olarak tespit edebileceğini söylüyor. Yöntemin test edildiği Kanada Körfez Adaları’nda, fark yüzde 100 doğru sonuç vermiş.

Plymouth Deniz Laboratuarı araştırmacıları, plastik malzemeleri absorbe ettikleri ve yansıttıkları görünür ve kızılötesi ışığın dalga boylarına göre belirleyebiliyor. Okyanusun yüzeyinde kızıl ötesi ışığı yansıtan nesneleri vurgulamak üzere ayarlanmış bir algoritmanın verilerini kullanan araştırmacılar, Ege Üniversitesi tarafından denize atılan plastik kütlelerinin nasıl ‘görüldüğünü’ öğrenerek yüzer plastiğin optik bir imzasını oluşturdu. 

plastiklerin spektral eğrisi
Tespit edilen plastiklerin kızılötesi dalga boyları

Bu imzalar, 24 Nisan 2019’da Güney Afrika’daki Durban Limanı’nda yıkanmış plastik çöplere ilişkin verilerden ve 2018 -2019 yılları arasında Midilli (Yunanistan) kıyılarında tespit edilen yüzen plastiklerden elde edildi. Ayrıca deniz yosunu, odunsu enkaz, köpük ve volkanik kaya gibi deniz plastikleriyle birlikte bulunması muhtemel doğal malzemeler hakkında daha önce elde edilen uydu verilerini de kullandılar. Araştırmacılar yöntemlerini Sentinel-2 verileri üzerinde Accra (Gana), San Juan adaları (Kanada), Da Nang (Vietnam) ve Doğu İskoçya (İngiltere) olmak üzere dört farklı yerde test etti. 

durban limanı
24 Nisan 2019’da Güney Afrika’daki Durban Limanı’nda yıkanmış plastikler

 

Bu yöntem, küresel yaşam döngüsünü etkileyen su altı plastikleri sorununu çözmek için uydular ve drone’lar özelinde bir basamak sağlayabilir. Bununla birlikte, plastik kaynağı ele alınarak canlı yaşamı üzerine etkileri göz önüne serilebilir ve böylelikle üretilen plastik miktarının azaltılmasına vesile olabilir. Benzer bir teknoloji, insanlığın çöp dünyasını temizleme mücadelesinde kullanılarak fayda sağlayabilir.

Kaynak: eandt.theiet

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.