Sürüngen, böcek ve köstebek gibi hayvanlardan esinlenilerek birçok robot tasarlanıyor. Robot tasarımı için ilham verici hayvanlardan biri olan yılan tipi robotlar okyanus tabanındaki boru hatlarını düzeltme gibi su altındaki görevlerde zaten kullanılıyordu. Fakat, yer altındaki mahsullerin verilerini toplamak için kullanılan solucan benzeri küçük robotlar haricinde, yer altına kazarak inen yılan robotlar şimdiye kadar pek alışkın olduğumuz bir robot türü değildi.

Öğretim ve araştırma için lider bir merkez olan UC Santa Barbara ve teknoloji odaklı bir üniversite olan Georgia Teknoloji Endüstrisi’nden mühendis bir ekip, toprak veya kum altında çeşitli yöntemler kullanarak oyuk açabilen yılan benzeri yumuşak bir robot geliştirdi. Robot yılanın bütün ayrıntıları, açık erişimli bilimsel dergi Science Advance’de yayınlanan çalışmada detaylı bir şekilde aktarılıyor.

Robotun Tasarlanmasındaki Zorluklar

Toprağın veya kumun içinden kazarak geçmek, havada uçmaktan veya suda yüzmekten farklı bir deneyim ve beceri gerektiriyor. Tasarım sürecinde karşılaşılan en büyük zorluk, robotun toprağın veya kumun altında nasıl süzüleceği oluyor. Mühendisler, bu zorluğun üstesinden gelmeyi yer altında hızlı, hassas ve istilacı hareketlerle çalışan teknolojiyi tasarlayarak başarıyor. Bu başarı ile de yeni robot türleri için mekanik temeller atılmış oluyor.

Toprak ve kumda ilerleyebilen robot yılan

Bu tür yeteneklere sahip bir robotun geliştirilmesi, yeni hayvan ilhamlı çalışmalara yol açmanın yanı sıra granüler [tooltip tip=”biyokimyada enzimlerin tepkimelerinde işlenen maddelere verilen ad”]substratların[/tooltip] fiziğinde yeni fenomenlere işaret edebilir. – Daniel Goldman, Georgia Tech’de Fizik Profesörü

Yılan Robotu Nasıl Geliştirildi?

Tasarlanan robot tıpkı bir asma gibi uçtan büyüyor. Daha sonra büyüyen uç kısma havayı aşağıya ve öne üfleyen bir cihaz ekleniyor ki kum tanecikleri veya gevşek toprak yoldan çekilebilsin. Robotun ön tarafına [tooltip tip=”kama, uçları üçgen şeklinde olan ve baltaya benzeyen aletlere denir”]kama[/tooltip] eklenmesi ile robot daha kolay yol alabiliyor. Bu kısımda kum balığı kertenkelelerinden ilham alınıyor.

Kum ve toprakta oyuk açabilen robot

Robot, toprak veya kumda kolayca kazı yaparak yer altında yol oluşturabiliyor. Yılan robot beyaz çoraplı bir kuklaya benzemesine rağmen toprak örneklerinin toplanması ve yer altı boru hatlarının döşenmesi gibi durumlarda çok kullanışlı bir icat olarak karşımıza çıkıyor. Gelecekte bir robot ile yer altındaki boruları kolaylıkla yerleştirebilir, uzun süren kazı çalışmalarına bir son vererek toprak örneklerini bu yılan robotun almasını sağlayabiliriz.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir