Tıp, sanat ve teknolojiyi bir araya getirerek sağlık alanındaki problemlere yenilikçi çözümler geliştirme ve bilime sanat katma amacıyla çalışan yerli firma Yeşil Science’ın kurucusu Dr. Yusuf Yeşil Twitter’dan yaptığı paylaşımda grip ön tanısı koyabilen bir yapay zekânın yakında mobil marketlerde yer alacağını duyurdu.

Ekim ayında Android ve iOS markette yerini alacak uygulama sayesinde grip rahatsızlığı olan hastalar telefon ile kendi boğazının fotoğrafını çekerek birtakım tavsiyeler alabilecek. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının %90’ının viral olduğunu belirten Yeşil Science, bu uygulama sayesinde hastaların doktora gitme kararı alma sürecinde, ilaç kullanmaya veya farklı metodlar uygulama konusunda yardımcı olmayı hedefliyor.

“Üst solunum yolu enfeksiyonlarının %90’ı viral ajan kaynaklıdır, bu sebeple grip semptomları gösteren hastalar bilinçsiz bir şekilde antibiyotik tedavisi almakta ve bu da dünya genelinde önemli bir sorun haline gelen antibiyotik direncini artırmaktadır. Ayrıca viral kaynaklı solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunluğu hastanın evde yönetebileceği bir süreç olmasına rağmen çok sayıda gerçekleştirilen hastane başvuruları sebebiyle, hastanelerdeki iş yükü artmaktadır. Bu durum verimin düşmesi ve sağlık hizmetlerinde aksamalara neden olmaktadır.”

Yapay zekâ, 3B baskı ve [tooltip tip=”AR: Augmented reality (Artırılmış gerçeklik), VR: Virtual reality (sanal gerçeklik), XR: Extended Reality (Genişletilmiş gerçeklik)”]AR/VR/XR[/tooltip] gibi yıkıcı teknolojileri kullanmaya gayret eden Yeşil Science’ın Garanti, VR First, Bahçeşehir Üniversitesi ve IoT Türkiye gibi oluşumlarla da partnerliği bulunuyor.

Apple’ın EKG çekebilen akıllı saati, gün içinde sürekli olarak bizi izleyen diğer akıllı telefonlar, evdeki akıllı cihazlar ve nicesi… Giyilebilir cihazların ve akıllı asistanların daha yaygın olduğu bir yakın gelecek senaryosuna gün geçtikçe yaklaşırken bizi endişelendiren kişisel gizlilik, yapay zekâların yanılma payı, kötü niyetli terminatörlerin ortaya çıkması gibi olumsuz senaryolar da bulunmuyor değil ancak insanlık tarihinde hep olduğu gibi bugün de geliştirdiğimiz ürünlerin önce olumlu taraflarını korumaya çalışıyoruz.

İstanbul-Kadıköy’de boğaz ağrısı için gittiğim bir doktorun sadece soru sorarak, hiç boğazıma bakmadan bana tanı koyduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak bu tarz bir uygulamanın ‘yanlış yönlendirme’ konusunda çok da üzücü olmayacağını düşünüyorum.

https://twitter.com/dryusufyesil/status/1153644836605648896

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir