Yaşadığımız çevrenin güzelliklerine hakim olduğumuz kadar sorunlarına da hakim miyiz? Diyelim ki hakimiz, bu sorunların çözümü için bireysel inisiyatif alarak ne yapıyoruz? Takibi zor şikayet sistemine birkaç not bırakmak dışında pek bir hareket alanımız yok sanırım.

Tam bu noktada yeni nesil şehircilik anlayışının kolektif yapıyla bütünleştiği bir oluşum olan muhit.co’yu sizlerle tanıştırmak istiyoruz. 2015 Ocak’ta Things Challenge’da halk oylamasıyla en çok destek alan, Nisan 2016’da ise MIT tarafından ödüle layık görülen muhit.co, halkın sesini duyurabilmesi, mahallesini güzelleştirebilmesi ve çevresindeki sorunların onarılmasını sağlayabilmesi için kurulmuş bir sosyal ‘paylaşım’ platformu. Yarışmada fon kazanabilmesiyle birlikte faaliyete geçen Muhit’in, web sitesi ve akıllı telefon uygulaması bulunuyor.

Yapmanız gereken tek şey adres çubuğuna muhit.co yazarak üye olmak. Sonrasında mahallenizdeki kamelyanın deseninin rahatsız edici olmasından veya yetersiz çöp kutusundan şikayet edebiliyor ya da tamamen olumlu bir şeyden bahsedip başka bir geliştirme isteyebiliyorsunuz. Eğer mahalleli sizinle aynı fikirde ise orada sizi destekleyebiliyor veya o da kendi fikrini sunarak destek bekleyebiliyor. Uygulama, ilk aşamada bu fikirlerin muhtara sunulmasını öngörüyordu ancak şu an kent konseylerinin de olaya müdahil olması gündemde.

Her şeyi devletten beklememek gerek

Yaşadığımız çevreyle alakalı şikayette bulunduğumuz birçok sorunun çözümünü belediyelerden, yerel yönetimlerden bekliyoruz. Sosyal devlet olmanın gereklerinden biri bu olsa gerek. Ancak geleceğin, kolektif hareket etmenin etrafında şekilleneceğini inanan bizler için muhit.co oldukça faydalı bir alternatif olabilir. Sosyal medya belediyeciliğinin de yükselişte olduğunu düşünürsek dijital platformlar konvansiyonel şikayet bildirme, çözüm arama yöntemlerine göre takibi kolay bir yol sunuyor.

Muhit kurulduğu günden beri en çok Beşiktaş ve Kadıköy’de kullanılmış, umarız diğer semtler ve Türkiye’nin tamamında kullanım oranı yükselir ve ihtiyacı olan, hak ettiği enerjiyi yakalar.

Muhit’in Onaranlar Kulübü ile gerçekleştireceği etkinliğe de bir göz atmak isterseniz:

[add_single_eventon id=”908″ ev_uxval=”3″ ]

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.