Impact Hub İstanbul ve Onaranlar Kulübü ortaklığında gerçekleştirilen ve Gelecek Burada tarafından içerik desteği verilen; merak eden, sorgulayan, araştıran, çözüm arayan, yeniliğin ve değişimin peşinde koşan liseli gençlerin birlikte öğrenip, üreten bireylere dönüşümünü sağlamak için ihtiyaç duyulan araçları ve alanı sağlamayı hedefleyen Yenilik Peşinde projesinin Meydan Okuma ayağında ilk sezonun sonuna gelindi, kazananlar belli oldu.

“Yenilik peşinde gençlerin içindeki yaratıcı potansiyeli uyandırıp, çevrelerindeki problemleri dönüştüren tasarımlar yapmaları, projeler geliştirmeleri için ihtiyaç duydukları araçları tanıyabilecekleri bir inovasyon ve üretim platformudur.”

Duyurusu yapıldığından bu yana

  • Online eğitim,
  • Proje sunumları,
  • 8 finalistin duyurulması,
  • Mobil Maker Lab’in finalistleri birer hafta ziyaret etmesi,
  • Prototipleri oluşturan takımların tekrar jüri önüne çıkması

gibi adımlardan geçen Meydan Okuma sürecinde 95 grup, 480 öğrenci, 88 öğretmen yer alırken 37 özel 57 devlet lisesi katıldı ve toplam 7 farklı bölgede 19 farklı il ev sahipliği yaptı. Meydan okuma süresince katılımcı öğrencilerin girişimcilik, ilham ve bilgi içerikleri ile beslenmesi adına Gelecek Burada olarak içerik sağlayıcılığını biz üstlendik.

6 Haftalık süreç sonunda karşımıza çıkan finalist gruplar şöyleydi:

Robopal (Pirelli Anadolu Lisesi/Kocaeli): Otomatize edilmiş sokak hayvanları mama ünitesi

Pineapple (Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi / İstanbul): Çocuklarda çevre bilinci geliştirmek için hazırlanmış kutu oyunu

NFKAL TEKNO MAKERS (Manisa Demirci Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi / Manisa): Atık elektromanyetik alanı depolayan enerji depolama ve kullanım ünitesi

INNOVALION (Özel Söke Kültür Anadolu Lisesi / Aydın): Deniz üzerindeki atıkları toplayan araç

GK’ MAKERS (Özel Güney Gelişim Koleji / Mersin): Şehir araç yollarında enerji üretimini destekleyen ünite

Boric Works (Özel Bilfen Üsküdar Fen Lisesi / İstanbul): Duruş bozukluğuna çözüm geliştiren kolye

TEKNONFL (Niğde Fen Lisesi / Niğde): Su israfı ile mücadele

KODLAFL (Adana Fen Lisesi  / Adana): Otomatize edilmiş enerji verimli sistem tasarımı

Finalistler belirlendikten sonra Mobil Maker Lab aracı her bir lisede birer hafta geçirdi ve 3B yazıcı, Arduino gibi yeni teknoloji üretim araçlarını da kullanarak öğrencilerin hayalindeki ürünü hayata getirmekte yardımcı oldu.

Meydan Okuma sürecinin sonrasında yapılan anketler ışığında, öğrencilerin ekip kurma ve delegasyon, empati yetileri, mülakat yapma yetileri, gözlem teknikleri, araştırma yapma teknikleri gibi anahtar kelimelerde gelişim sağladığını söylemek mümkün.

Yapılan Juri değerlendirilmesi sonrasında Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi’nin Pineapple takımı 85.5 puan ile İtalya gezisini kazanan proje oldu. RoboPal, NFKAL TEKNO MAKERS ve TEKNO NFL takımları ise jüri özel ödülünü kazanmayı başardı.

İtalya Seyahati için planlanan akış ise şöyle:

  1. Gün: Varış, otele yerleşme ve turistik gezi
  2. Gün: Pirelli Merkez Binası ziyareti – Monza Yarış Pisti ziyareti
  3. Gün: Müze Ziyareti, Impact Hub Milano ziyareti
  4. Gün: Toparlanma ve dönüş
Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir