Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, güneş fotovoltaik (PV) panellerinin kurulumundaki bir artış nedeniyle yenilenebilir elektrik üretim sektöründeki büyüme hızla iki basamaklı rakamlara ulaştı. IEA, yenilenebilir kapasite ilavelerinin bu yıl neredeyse yüzde 12 oranında büyümesini -2015’ten bu yana görülen en hızlı büyüme- çoğunlukla solar PV ve rüzgar enerjisi sayesinde neredeyse 200 gigawatta ulaşmasını bekliyor. Küresel solar PV ilavelerinin ise yüzde 17’den fazla artması bekleniyor.

“Yenilenebilir kaynakların küresel emisyonları engellemede ve ekonomik, güvenli, sürdürülebilir ve modern enerjiye evrensel erişim sağlamada önemli bir rolü var.” IEA

Anlaşılan o ki, hükümetlerin yenilenebilir enerji kaynaklarının dağıtımındaki kritik rolünü ve güçlü bir piyasa dalgalanmasına neden olabilecek ani politika değişikliklerinden kaçınmaları gerekiyor. IEA’nın hesaplarına göre, dünya genelindeki büyümeyi 2 santigrat dereceye sınırlandırmak amacıyla Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için her yıl ortalama 300 GW’dan fazla yenilenebilir enerji üretiminin eklenmesi gerekiyor.

Farklı yenilenebilir enerji kaynaklarının ürettiği elektriğin maliyeti giderek daha rekabetçi olmalarını sağlamak için son yıllarda fosil yakıtlara karşı düşmüştür. IEA, özellikle solar PV maliyetinin 2010’dan bu yana yüzde 80’den fazla düştüğünü belirtiyor. Yenilenebilir enerji, genel sektörel büyümeyle ilgili belirsizliklerden biri olmaya devam ettiğinden, IEA’nın yenilenebilir enerji için süspanse edilen fiyatları, diğer birçok ülkede olduğu gibi üreticiler için rekabeti arttırmaya yönelik bir çalışma olduğu görülüyor.

Kaynak: techxplore

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir