Stanford Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar elektrik ve katalizör kullanılarak karbondioksiti enerji açısından zengin karbon monoksite dönüştürmek için bir çalışma yaptı. Bozulmaya karşı dirençli olan katalizör karbondioksiti, oksijeni ve karbon monoksiti gaz haline getirmek için karbondioksiti sentetik gaz ve plastik gibi hemen hemen tüm sıvı yakıtlara ve diğer ürünlere dönüştürmek için kullanılıyor.

Araştırmacılar karbondioksit dönüşüm testi için seryum oksit ve geleneksel nikel bazlı katalizör olmak üzere iki hücre inşa etti. Seryum elektrotu sabit kalırken, karbon birikintileri nikel elektrotuna zarar vererek katalizörün ömrünü önemli ölçüde kısalttı. Bu kabiliyetin karbondioksit elektroliz cihazlarının pratik kullanım ömrü için önemli etkileri bulunuyor. Yeni nesil elektrolizörde mevcut nikel elektrotu kullanılan cihazın ömrünü uzatabilir. Karbon monoksite hidrojenin eklenmesi sentetik dizel ve jet yakıtı eşdeğeri gibi yakıtlar için kullanılabilir. Ekip daha sonraki dönüşümlerde karbon nötr ürünlerle sonuçlanabilecek yenilenebilir güç kullanmasını öngörüyor.

Sürdürülebilir sıvı yakıtlar motorlar, boru hatları ve benzin istasyonları gibi mevcut benzin ve dizel altyapısında kullanılan taşımacılıkla aynı şekilde kullanılacak. Bununla birlikte uzun mesafeli yolculuk araçları olan uçak ve gemi gibi için elektriklenme sorun olmayacak. Karbondioksiti yakalamanın yüksek maliyeti, yeraltında geniş ölçüde tutulması çalışma için bir engel teşkil ediyor. Bu yüksek maliyet daha sürdürülebilir yakıtlar ve kimyasallar yapmak için karbondioksit kullanımını kısıtlayabilir. Bununla birlikte bu ürünlerin piyasa değeri, karbon emisyonlarından kaçınmak için yapılan ödemelerle birleştiğinde, karbondioksiti kullanan teknolojilerin maliyet zorluklarını daha hızlı aşmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: sciencedaily

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.