Katlanabilir telefonlar heyecan verici bir teknoloji fakat bu yılın başlarında Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X üreticileri ilk bükülebilir üretim el cihazlarını piyasaya sürmelerine rağmen bir takım sorunlar ve gecikmeler yaşadı. Ancak esnek batarya için mümkün olan tek konsept telefon değil; ayrıca tabletlerde, saatlerde ve hatta modada da esnek batarya kullanım potansiyelini sürdürüyor.

“Örneğin, bataryalarımızı doğrudan giysilerinizin içine dikebilirsiniz.” 

İsviçreli bilim insanları katlanabilen, bükülebilen ve hatta döndürülebilen yeni bir telefon türüne güç verebilecek esnek bir pil geliştirdi. Prototip esnek ince film batarya, Profesör Markus Niederberger ve ekibi İsviçre’nin ETH Zürih Teknik Üniversitesi’ndeki ekibi tarafından yaratıldı.

İnce Film Batarya
İnce Film Batarya

Yeni bir elektrolit türü olan malzeme, pil şarj edilirken ve boşaldığında lityum iyonlarının hareket etmesiyle aktifleşiyor. Daha sonra elektrolit günümüzün ticari pillerinde sıvı elektrolitlerden çok daha az yanıcı ve toksik olan, yüksek konsantrasyonda lityum tuzu içeren bir jel biçimini alıyor. Bu jel gerilebilir iki kollektör arasına sıkıştırılıyor ve birbirlerinin üzerine uzanan ince bir gümüş tabakası ile kaplanarak, pile büküldüklerinde dahi iletkenliklerini koruma özelliği katıyor.

Niederberger, esnek pilin daha fazla gelişmeye ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. Ancak pil geliştirmeye devam edilirken, tamamen katlanabilir cihazların da piyasaya eksiksiz sunulması gerekiyor. 

Kaynak: techradar

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir