Newzoo tarafından hazırlanan ‘2017 Global Esports Market Report’ a göre, 2017 yılında E-Spor ekonomisi %41.3’lük artış ile  696 milyon dolara yükseldi.

Bir yandan oyun bağımlılığı gibi sorunlar ile evhamlanıyor olsak da video oyunların büyük bir ekonomisi olduğu ve ciddi bir ivme ile artış gösterdiği de yadsınamaz. Fiziksel bir aksiyon olmadığı için spor sayılabilir mi, olimpiyatlara dahil olabilir mi gibi tartışmalar yaratan E-Spor; kendi ekosistemini yaratmış durumda.

Technology Review yazarı Alex Anthony, Fortnite oyunu için bir oyun koçundan eğitim aldığı özel dersin birkaç detayını okurları ile paylaşmış.

“İlk yapman gereken bir 1×1 yapı inşa etmek. Daha sonra da rakibinden daha yükseğe çıkman gerekir. Fortnite’ta esas olay inşa etmektir” diyor Fortnite koçu Troy Hanson.

Alex, Troy’dan aldığı eğitimin büyürken aldığı beyzbol eğitimi gibi hissettirdiğini söylüyor. Dersin sonunda daha fazla pratik yapması gerektiğinin söylenmesi de tıpkı küçükken beyzbol koçunun evde atış pratikleri yapması gerektiğini söylediği gibi olmuş.

Troy’un yaş ortalaması 12 ve daha küçük olan bir öğrenci grubu var. Haftalık olarak ortalama 50-60 saat Fortnite koçluğu yapıyor ve saatlik 13 dolar kazanıyor. Bu sırada aileler de oyunlara sadece oyun olarak değil artık karakter gelişimini etkileyen hobiler olarak bakıyor. “Dört veya beş yıl önce oyun oynamak yapabileceğiniz en asosyalce şeydi ancak şu an daha havalı” diyor koç, sonuçta artık E-Spor ile ilgilenen herkes bir atlet, bir basketbolcu gibi milyon dolarlar kazanma şansına sahip olabiliyor.

Fortnite ve koçundan bu kadar bahsetmişken yazıyı bitirmeden koçun birkaç tavsiyesini de buraya bırakalım:

  1. Yapıları inşa etmek

İhtiyaç duyduğunuzda, hızlı bir şekilde inşa edebilmek için bina kurma pratiği yapmanız gerekiyor.

  1. Yapıları düzenleme

Yapılarınızda ani değişiklikler yapmak rakibinizi şaşırtarak size avantaj sağlayabilir.

  1. Harita dönüşümü

“Battle Royale” oyunlarında oyun sahası sürekli küçülür. Bu alanın kenarlarında akıllıca hareket etmek sizi düşmanlardan uzak tutabilir ve hayatınızı uzatabilir.

  1. Nişan

Bu kısım biraz zor ancak bina olmadan oyun kazanmak mümkün olsa da iyi nişan almadan asla kazanamazsınız.

  1. Harita bilinci

Fortnite ganimet konumlarını sabitledi. Nerede olduklarını bilmek size büyük avantaj sağlar.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir