Her ne kadar yazılımcı olmayı henüz başaramamış olsam da yazılımla alakalı her türlü konu ilgimi çekiyor. Bu yüzden “Sadece yazılımcılar gelsin” şartıyla açılan “Yazılımcılar için kariyer fırsatı: Blockchain” isimli meet-up’a gitmiş bulundum. Bazı dakikalarda çok derin konularda kaybolmuş olsam da gittiğim için mutluyum. Sizi de böyle meet-up’ların varlığından haberdar etmek, #gelecekburada demek için toplantıdan aklımda kalanları kısaca aktarayım.

[add_single_eventon id=”3161″ show_excerpt=”yes” show_exp_evc=”yes” ev_uxval=”3″ ext_url=”https://www.gelecekburada.net/events/yazilimcilar-icin-yeni-kariyer-firsati-blockchain/” ]

SUCOOL’un tanıtılması ve ön sunuş ile başlayan etkinlik, katılımcılar arasından girişimini tanıtmak isteyenlere tanınan birer dakika ile devam etti. Doğaçlama gelişen bir tanıtım fırsatıyla sahneye çıkan 4 kişiden sadece ikisinin sunumunda isim yakalayabildim. Birisi, farklı alanlarda çekindiğimiz ancak fotoğrafçıdan bize ulaşamayan fotoğrafları bulabileceğiniz bir [tooltip tip=”Mesela Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na katılan herkes, Reminis’e Facebook ile giriş yaparak, kendisi hakkında başkaları tarafından çekilmiş fotoğrafları bulabiliyor. Anladığım kadarıyla; Facebook’taki 3 fotoğrafınızı seçmenizi isteyen sistem, makine öğrenimi algoritmaları sayesinde sistemdeki tüm fotoğrafları tarayarak size en benzeyen kişilerin olduğu fotoğrafları önünüze getiriyor. Deneme fırsatım olmadı. “]platform[/tooltip] olan Reminis App diğeri ise ders notlarımızı satışa sunabileceğimiz veya başkalarından notlar alabileceğimiz bir pazar sunan Notedu idi.

Öncelikle konu hakkında hiç bilgisi olmayanlar için giriş yapalım. Blockchain, ilk defa Bitcoin ile hayatımıza girmiş; verilerin dağıtık ve şifreli şekilde paylaşılması ile güvenliğin sağlandığı bir veritabanı modelidir. Kripto paralar ile başlayan ‘ünü’ birçok farklı sektöre entegre olarak artmakta. Mesela; MIT, öğrencilerine Blockchain tabanlı bir telefon uygulaması ile diploma vermeye başladı. Finans, emlak, e-ticaret, sağlık, devlet sistemleri ve daha farklı birçok alanda kullanılmak üzere ‘güven’ ve ‘güvenlik’ sağlayan Blockchain henüz kendi pazarını yeni oluşturuyor.

SUCOOL’dan Başar Kaya; Raklet, Pushmote, Indoora, Surgitate ve Fazlagıda gibi girişimlerden kısaca bahsederek sözü Blockchain tabanlı bir reklam şirketi olmak için AR-GE çalışmaları yapan Joint Ventures’ten Ahmet Arslan’a bıraktı.Ahmet Arslan; 2007-2008 itibariyle tamamen patlak veren ekonomik krizin etkisinde; Ağustos 2008’de bitcoin.org alan adının satın alındığını, Ekim 2008’de 9 sayfalık Blockchain white paper’ının (rapor-tanıtım yazısı) yayınlandığını ve Ocak 2009’da ilk kez bir Bitcoin transferinin gerçekleştiğini anlattı ve o raporun oldukça ilgi çekici olduğunu, herkese okumayı tavsiye ettiğini söyledi. Blockchain üzerine yazılım geliştirmek isteyen arkadaşlara saniyede 100.000 işlem yapmayı vaat eden (Ethereum sadece 7-10 işlem yapabiliyor) Bitshares’i incelemeyi tavsiye eden Ahmet Arslan, transaction fee’lerden (işlem ücreti) muzdarip olan yazılımcılar için de Ardor’u tavsiye etti. Konuşmacı, veri takibi için tokendata.ai’ı önerdikten sonra turizm sektöründe komisyonları kaldırarak müşteriler için daha ucuz oteller, işletmeciler için daha fazla müşteri çözümünü sunan Blockchain tabanlı girişim Windingtree ve ambalajlı bir gıdanın tüm geçmişini görüntülemeyi vaat eden girişim Origintrail’ı [tooltip tip=”Bir sıralar Balparmak’ın yaptığı “Barkod okut, ürünün hangi kovandan geldiğini gör” uygulamasıyla aynı. Ancak Balparmak Blockchain sistemi kullanmadığı için, veritabanı istenildiği gibi değiştirilebilir ve bir şirket çalışanı tarafından kandırılabiliriz ancak Blockchain tabanlı bir sistemde veriler manipüle edilemeyecektir”]anlattı.[/tooltip]Sonrasında sahneyi alan iki IBM yetkilisi biraz daha teknik konularda konuştuğu için fazla takip edemedim ancak Blockchain’in merkezi sistemi bitirerek distrubited (dağıtık) bir altyapı sunduğunu ve bu yüzden Blockchain’in aslında yıkıcı bir yenilik olmayıp, tüm sistemleri daha kaliteli hale getiren, temel bir altyapı olduğunu söylediler.We Trade isimli 7 bankanın desteğiyle yola çıkan uluslararası ‘vadeli çek’ girişimi ve B3i isimli sigorta konsorsiyumundan da bahseden ikili aslında Blockchain ile birlikte gelecekte en önemli konunun siber güvenlik olduğuna dikkat çektikten sonra IBM’in yazılımcılar için sunduğu Blockchain hizmetlerinden bahsettiler. Bu kısımda gerçekten ilgimi kaybettim ve Instagram’da takılmaya başladım. Çünkü hiç hakim olmadığım konularda konuşuluyordu ancak IBM’in Develop hizmetinin, öğrenmek için en güzel başlangıç yeri olduğu bilgisini kaçırmadım.

Genel olarak oldukça tatmin edici, samimi ve bilgilendirici bir meet-up oldu benim için. Kurabiyeler ve kahve de ayrı bir tatlıydı.

Geleceğin konuşulduğu, inşa edildiği mesken ve etkinlikleri takip edip sizi de dahil etmeye çalışıyoruz. Sitemizin en alt kısmında bulunan takvimden veya Etkinlik-Mesken kategorisinden geleceği fiziksel olarak takip edebileceğiniz fırsatlardan haberdar olabilirsiniz! 

Not: Kapak görseli temsilidir ancak içerikteki görseller etkinliğe aittir.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir