Teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması kontrolü elden bıraktığımız kimi durumlarda tehdit haline dönüşebiliyor. Riskleri azaltma adına kamu spotu şeklinde reklamlar yapılsa da bazı kişiler için bunlar da yeterli olmuyor ve böylece yasal yaptırımlar gün yüzüne çıkıyor.

Cep telefonlarının insanların dikkatini dağıtmasından dolayı trafikte oluşan kazaları önlemek için New York eyalet yasama meclisinde yeni bir yasa gündeme geldi. Önerilen bu yasa ile tabiri caiz ise cep telefonu zombileri New York’un yoğun kaldırımlarından temizlenmiş olacak. Burada bahsedilen telefonla görüşme yapmak değil tabii ki. Sadece karşı tarafa geçerken beş saniyelik bir süre için bile telefonu bırakamayanlara ceza yaptırımı uygulanmasından bahsediliyor.

Teklife göre burunlarını telefona gömülü olarak sokakta geçiren insanlar 25 ila 250 dolar arasında para cezasına çarptırılabilecek. Mevzuat, insanları “karayolundan geçerken taşınabilir bir elektronik cihaz kullanma” durumunu kısıtlamayı hedefliyor. Bununla birlikte acil müdahale personelleri için istisnalar var.

Guardian’ın elde ettiği istatistiklere göre yılda yaklaşık 300 yaya hayatını kaybediyor. Ancak bu kayıpların kaçının telefonlarının dikkatini dağıttığı insanların oluşturduğu bilinmiyor. Yasanın kayıpları azaltmaya yönelik önemli bir etkisi olacaktır. Faydasının yanı sıra polis tarafından bu yasanın ırksal grupları haksız yere hedef almak için bir araca dönüşebileceğini savunan kişiler de var. Ancak daha da önemlisi jaywalking yaparken cep telefonu kullanan bu tehlikeli insanlara para cezası kesilip kesilmeyeceği.

Bu da ilginizi çekebilir
[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/akilli-telefon-bagimlilari-icin-onlem-aliniyor/”]Akıllı Telefon Bağımlıları için Önlem Alınıyor[/button]

Trump’ın yandaşı olduğu düşünüldüğü için New York’ta pek de sevilmeyen  Fox televizyonunun muhabirinin bu konuda röportaj yapma çabalarını da aşağıda görebilirsiniz:

Kaynak: fastcompany

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.