Doktorlar doğuştan kafadan yapışık doğan ikizleri VR ile ameliyat ederek büyük bir başarıya imza attı.

Sanal gerçeklik teknolojisinin farklı alanlarda farklı şekillerde kullanımına şahit olduk. Eğitim, ticaret, moda, pazarlama gibi sektörlerde fark yaratan VR teknolojisi şimdi de sağlık alanında yardımcı eleman görevi üstleniyor. Tıp öğrencilerine interaktif eğitim vermek için başvurulan sanal gerçeklik, gerçek ameliyatlarda da beklenen performansı fazlasıyla veriyor.

VR İle Ameliyat Sürecinde Uzay Çağı

Brezilyalı ikizler Bernardo ve Arthur tıptaki adı “kranyopagus” olan kafadan yapışık olma durumuyla dünyaya geldi. Ayrılabilmeleri için oldukça zorlu bir ameliyat süreci gerekiyordu çünkü beyinleri de birbirine yapışıktı. Oldukça karmaşık olan ve nadir görülen bu durumun üzerine çalışan cerrahlar çeşitli yollar denese de pek başarılı olabildikleri söylenemezdi.

Uzaktaki meslektaşlarından fikir almaya karar veren beyin cerrahları, VR teknolojisinden yararlanarak dünyanın dört bir yanından uzmanları sürece dahil etti. Bu sayede hem çocukların hayatını tehlikeye atmadan anatomik riskleri öngörmek hem de farklı deneyimlerden ilham almak oldukça kolaylaştı. Önce VR mühendisleri ikizlerin MRI ve CT taramalarını kullanarak karmaşık anatomilerinin dijital modellemesini oluşturdu. Bu sayede 27 saat süren ameliyattan önce tüm riskler gözden geçirilmiş ve olası komplikasyonlar büyük oranda gözlemlenmiş oldu.

Daha önce benzer vakalarda VR ile ameliyat seçeneğine başvurulsa da, birden fazla cerrahı tek bir odada toplayan ve prosedürü beraber yürütmelerine imkân tanıyan ilk örnek olduğunun altı çiziliyor.

Ameliyathanelerde Teknolojik Dokunuşlar

Uzaktan ameliyat dendiğinde aklımıza ilk olarak 5G teknolojisi ile sunulan çözümler geliyor. Geçtiğimiz haftalarda NASA’nın uzay görevlerinde cerrahi robotik kol MIRA’dan yararlanacağından bahsetmiştik. MIRA’nın yalnızca uzay görevindeki astronotlara değil, ulaşım ihtimali zor olan ve acil müdahale bekleyen hastalara da yardımcı olması bekleniyor. Ancak sanal gerçekliğin daha büyük bir kitleye hitap etmesi ve anlık katılımı artırması, özellikle habere konu olan ameliyat gibi zorlu vakaların çözülmesini kolaylaştırabilir.

Sadece ameliyatlarda değil, hasta psikolojisinin anlaşılmasının önemli olduğu durumlarda da sanal gerçekliğe başvuruluyor. İnsanla en çok temasa geçilen mesleklerden biri olan doktorlukta hastayla empati yapabilmek büyük önem taşıyor. Bu teoriyi test etmek isteyen New England Üniversitesi tıp fakültesi müfredatına yaşa bağlı koşullar simülasyonları dahil etti. Öğrenciler VR aracılığıyla yaşlıların fiziksel ve ruhsal durumunu gözlemleyebilme şansı elde ediyordu. Dersin çıktısı olarak öğrencilerin çeşitli durumlara karşı anlayışının arttığı ve yaşlılara karşı empatilerinin kuvvetlendiği gözlemlendi.

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.