Yapay zekâ odaklı gelişmeler, gündemi yararlarıyla olduğu kadar akla getirdiği evhamlı sorularla da meşgul ediyor. Neredeyse hepimiz, mesleklerimizi elimizden alacak mı, insanları tembelleştirecek mi, dünyayı ele geçirecek mi gibi soruları duymaya alıştık. Şimdi ise oyun sektörü yapay zekâyla alakalı kötü senaryolara odaklanmış durumda. Geçtiğimiz günlerde ARKNET: Singularity isimli bir mobil oyun ilgililerine tanıtıldı. Kötülük peşinde olan bir yapay zekâyı durdurmaya çalışılan bilim kurgu temelli aksiyon oyunu evhamlı olarak nitelendirdiğimiz bütün soruları gölgede bırakacak kadar ürpertici senaryolar sunuyor.

Arknet adı verilen bir sistemin içinde geçen bu macerada, hızla artan yapay zekâ kullanımı zamanla Arknet sisteminde benzeri görülmemiş felaketlere sebep oluyor. Başlangıçta Arknet sisteminin içindeki bir insansız hava aracını kontrol ediyorsunuz. Zaman geçtikçe Arknet’te yapay zekâ kullanımı başlıyor ve kısa bir sürede yaygınlaşıyor. Bir süre sonra kullanımı kontrolsüz hale gelen gelen yapay zekâ insanları köleleştiriyor ve Arknet sistemini ele geçiriyor. Oyunun amacı ise insansız hava aracınızdan yapacağınız hamlelerle, yapay zekâyı güçlenmeden durdurabilmek denilebilir. Peki, bunu başarmanın yolu ne?

Nasıl Oynanıyor?

Oyunda Secunit ve Secmod denilen iki unsur mevcut. Secunit, sistemde yapay zekâ tarafından tasarlanan robotları temsil ediyor; Secmod ise hem Secunit’in hem de diğer tehlikelerin üstesinden gelebilmek için kazanabileceğiniz beceriler anlamına geliyor. Ekranın sol tarafında karakterinizi yönlendirdiğiniz oyun çubuğu, sağ tarafta ise hızlı hareket etmenizi ve Secunit robotlarını etkisiz hale getirmenizi sağlayan buton bulunuyor.

Secunit robotlarını ister etkisiz hale getiriyorsunuz, isterseniz onlara görünmeden çevrelerinden dolanıyorsunuz. Secmod modu da özel becerilerin kilidini açmak için size kaynak sağlayacak kutu vb. nesneleri toplayabilmeniz açısından önem taşıyor. Her bölümün başında tamamlamanız gereken görevler belirtiliyor. Oyunculara, görevden önce yaklaşımlarını daha kolay planlamaları için geniş bir sahne görünümü sağlanıyor.

Yapay zekâ robotları oyun boyunca tehlike saçıyor.

Oyunda 80’den fazla seviye mevcut; tamamında ana öge aksiyon fakat bulmaca temelli bölümler de bulunuyor. Gerek grafik tarzı gerek her bölüme özel gerilim müziğiyle oyun atmosferi, kullanıcıya yapay zekânın ürpertici tarafları hissettiriyor.

Oyun sektöründe ilgi gören kurgular genellikle daha geleneksel senaryolara dayanıyor. Strateji oyunlarında orta çağ devletlerinin ve o dönemin baskın olduğunu, genelde askeri güç, devlet kurma ve geliştirme üzerine ilkel becerilerin yarıştırıldığı oyunların popüler olduğunu görüyoruz. Arknet: Singularity ise hem kurgusu hem de teknik özellikleriyle çağı yakalamış görünüyor. Oyun temel olarak iki kaydırmalı butonla kontrol edilen Secmod ve Secunit unsurlarıyla oynanıyor demiştik; oyun tasarımcıları ise bu basitliğin bir nedeni olduğunu belirtiyor: insanların yapay zekâ robotlarından farkı basit yaşayabilmeleri ve birçok insan bu farkın avantaj olduğunu unutmuş durumda. Oyun tasarımcıları açıklamalarını şu sözleri ekliyor:

“Basit yaşamayı, basit zevkleri, basit teknolojileri unuttuk; bu uzaklaşma kötü sonuçlara yol açacak”.

Secmod moduyla kazandığınız beceriler, Secunit robotlarını etkisiz hale getirebiliyorsunuz.

Peki, yapay zekâ gerçekten alt edilmesi gereken bir tehlike mi? Oyun sektörü, kurgularını neden evhamlı senaryolar üzerine kuruyor?

Yapay zekânın ürpertici taraflarına odaklanan ve oyun atmosferinin kullanıcıya bunu hissettirmesi için müzikten, tasarıma birçok detayın düşünüldüğü Arknet, sıkça karşılaştığımız evhamlı senaryolara bir yenisini ekliyor. Her yeni gün, yapay zekâ odaklı teknolojilerde yeni bir gelişme yaşanıyor. Kullanım alanı, hayatımıza dokunduğu sektörler sürekli genişliyor. Yapay zekânın avantajlarından faydalanıyoruz, gelişmeleri heyecanla bekliyoruz, dezavantajlarını ve gizlilik tartışmalarını kaygıyla takip ediyoruz; şimdi ise gelecekte yapay zekâ robotlarına karşı savaşmak zorunda olduğumuz bir mobil oyunla karşı karşıyayız.

Oyun yaratmanın neredeyse her aşamasında yeni teknolojilerin avantajlarından yararlanan tasarımcıların yapay zekâyı canavarlaştırması biraz garip görünüyor. Belki de bu konudaki komplo teorilerinin azalması ve yapay zekâ teknolojisine daha ılımlı yaklaşabilmek için herkesin benzeri oyunları indirmesi ve sanal bir gezegende yapay zekâdan hıncını alması gerekiyor. Berlin merkezli [tooltip tip=”Bir yayıncının finansal desteği olmadan üretip piyasaya sürdüğü oyunlar için genel olarak “indie game” terimi kullanılıyor.”]indie[/tooltip] geliştirici Reija GmbH tarafından geliştirilen oyun Android kullanıcıları için Google Play’de ücretsiz olarak mevcut. Özellikle yapay zekâ teknolojisi konusunda endişeli olanlar için ilginç bir deneyim olabilir. Yapay zekâ bizler için hep yardımcı bir teknoloji olarak mı kalacak yoksa Arknet’teki gibi ileride onu alt etmenin ve gezegeni kurtarmanın yollarını mı aramak zorunda kalacağız uzun süre bir merak konusu olacak gibi görünüyor.

Kaynak: PocketGamer

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir