Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan AlphaGo isimli yapay zekânın dünyanın en iyi Go oyuncusunu yenmesi tüm dünyada gündem olmuştu. Bu hafta gelen habere göre iki yıl önce yapay zekâya yenilen Go oyuncusu Lee Sedol emeklilik kararı aldı.

36 yaşında uluslararası organizasyonlarda 18 kez şampiyonluğu bulunan Lee, 2016 yılında Google’ın alt şirketi DeepMind tarafından geliştirilen ve 5 maçın sadece 1’inde galip gelebildiği rakibinin yenilmez olduğunu düşünüyor ve galip geldiği tek maçta da bir ‘bug’dan (açık) yararlandığını söylüyor. 78 numara hamlesini yapan Lee, yapay zekânın bunu yanlış anladığını ve 79 numaralı hamleyi yaptığını, bunun tamamen sistemdeki küçük bir hatadan kaynaklandığını söylüyor.

“Bir numara olsam bile, ortada mağlup edilemez bir varlık var. Açıkçası, AlphaGo ile maça başlamadan önce bile bir tür yenilgiye uğradım. Google’ın DeepMind çalışanları, daha en başından çok emin görünüyordu.”

Emeklilik kararında KBA ile yaşadı anlaşmazlıkların da etkili olduğunu söyleyen Lee, jübile maçını yine bir yapay zekâ olan HanDol ile yapacak olması ise oldukça ironik.

Jübile maçına 2 hamle avansı ile çıkacak olan efsane Go oyuncusu, “İki taş avantajım olsa bile, ilk oyunda HanDol’a kaybedeceğimi hissediyorum. Bu günlerde, Go haberlerini takip etmiyorum. Zaten emekli olduğum için, elimden gelenin en iyisini yapacak olsam da HanDol’a karşı rahatça oynamak istedim” diyerek sadece AlphaGo değil yapay zekâya karşı umutlarının ne kadar az olduğunu gösteriyor.

Yapay zekânın işsiz veya ‘itibarsız’ bırakma hikayesi burada başlıyor diyebilir miyiz pek emin değilim ancak taraftarı olduğum bir aktör veya bir sporcu bu tarz açıklamalarla birlikte mesleğini bıraksa oldukça tepkili olurdum muhtemelen.

Kaynak: yna.co.kr

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir