Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar IBM Watson ve MIT, yanlış bilgilendirmenin yayılmasını önlemek amacıyla yapay zekâyı ve yapay metin kalıplarını tespit etmek için GLTR (Dev Dil Model Test Odası) adlı bir yapay zekâ aracı geliştirdi.

Metin oluşturma yöntemleri karmaşık hale geldikçe kötü niyetli kullanıcılar yanlış bilgi ya da propaganda yapmak için metinleri kötüye kullanabiliyor. Bilgisayar yeterli olan biri, seçtiği herhangi bir konu hakkında gerçek görünümlü metinler içeren otomatik olarak binlerce web sitesi oluşturabiliyor. Bu noktaya henüz tam olarak ulaşmamış olsak da, büyük dil modelleri zaten insan tarafından yazılmış metinden ayırt edilemeyen bir metin üretebiliyor. Bu araç Twitter ve Facebook gibi daha çok haber paylaşılan sosyal medya siteleri için kullanışlı olabilir.

Ücretsiz olarak herkesin kullanımına sunulan GLTR, cümlenizdeki kelimelerin OpenAI’dan alınan veri setin içerisindeki durumunu baz alarak; en tahmin edilebilir kelimeleri yeşil, orta derecedekileri sarı ve kırmızı, en nadir kullanılan kelimeleri ise mor ile kodluyor. Cümlenizde kırmızı ve mor kelimeler bulunuyorsa bir bot tarafından yazılmadıklarını düşünebilirsiniz.

Dil işleme öğrencileri, insanların “gerçek” metni yapay metinden ayırt edip edemediklerini görmek için bir çalışma yapmış. Öğrencilerin %54’ü ayırt edebilirken, GLTR kullanımı öğrencilerin tespit oranlarını %72’ye çıkarmış. GLTR’nin benzer hedeflere yönelik daha fazla araştırmaya ilham verebilecek modelleri geliştirilebilirse bilgi yönetimi ve işlemi konusunda her alanda güvenilir ve şeffaf bir ortam yaratılabilir.

Kaynak: cnet

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.