Aldo Cortesi adlı bir programcı mutasyona uğramış hayvan silüetleri oluşturan bir algoritma yarattı.

Gerçekte var olmayan, yapay sinir ağları tarafından oluşturulan tabloları ve insan fotoğraflarını Instagram hesabımızda sık sık paylaşıyoruz. Hatta “Sizce hangisi gerçek hangisi değil?” gibi anketlerle sizi de fotoğraflar üzerine düşünmeye davet ediyoruz. Bir insan sureti meydana getirmek gelişmiş sinir ağları tarafından yapıldığında zor bir görev gibi görünmeyebilir fakat sadece göz, ağız veya cilt kırışıklıklarının yapılandırılmasını tutarlı bir şekilde bir yüz ifadesine oturtmak bile bunu bir karmaşık hale getirmeye yetiyor.

Ne kadar gerçekçi görünseler de bu insanlar aslında hiç var olmadılar. Algoritma kullanarak random insan yüzü oluşturan siteyi siz de deneyebilirsiniz. 

Aldo Cortesi isimli programcı dinlediği bir podcastte hayvan, bitki ve diğer yaşam türlerinin silüetlerinin bulunduğu bir veri tabanı olan PhyloPic‘i duydu ve insan sureti oluşturan algoritmanın hayvanlarda nasıl işleyeceğini araştırmaya karar verdi. Hayvanat bahçesi tasarımlarını oluşturmak için kullandığı sinir ağını eğitirken veri kümesi için PhyloPic’teki veri önbelleğinden yararlandı.

Aşağıdaki videoda yapay zekâ tarafından oluşturulan kombinasyonların hızlandırılmış değişimine tanık oluyoruz.

Cortesi bu çalışmaya başlarken en çok merak ettiği konuya özellikle vurgu yapıyor: Elde edeceği görüntülerin bilinen birkaç hayvan türünün farklı varyasyonları mı yoksa spekülatif zoolojiyi destekleyen aşina olmadığımız hayvan türleri mi olacağını merak eden Cortesi bu çalışmalar sonucunda 50.000 adet görüntü elde etti.

Bunlardan bir kısmı aşina olduğumuz hayvanların farklı varyasyonları:
Hominidler (İnsangiller)
Balıklar
Kuşlar
Kanatlı böcekler
Dört ayaklılar
Dinozorlar
Bazı görüntüler ise Cortesi’nin de merak ettiği gibi spekülatif zooloji alanında değerlendirilebilecek yani geçmişte var olmuş veya gelecekte var olabilecek hayvan kombinasyonları olarak ortaya çıktı.

Algoritma bunların yanında canlı gibi görünen anlamsız varlıklar ve garip soyut desenler de üretti.

 

Tanımlanamayan yaşam formları

Cortesi’nin ürettiği görsellerin geneline ulaşmak için kendi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynak: Futurism 

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir