Çin’in bir süredir denediği ve 2020 yılında ülke çapında uygulamaya koymayı planladığı Sosyal Kredi sistemi birçokları için distopik bir dünya unsuru olsa da bugün gerçek hayatta yaşanmaya başladı bile. Bir yapay zeka tarafından anbean takip edildiğiniz ve hareketlerinize göre puanlar-cezalar aldığınız bir sistem çok da uzak değil, bugün Çin’de kullanılıyor.

Ulusal güvenlik ve iç huzur için gerekli olduğu iddia edilse de kişisel gizlilik konusunda kaygı yaratan sosyal kredi sisteminin yeni bir dezavantajı daha açığa çıktı. Geçtiğimiz hafta, arabasıyla seyreden bir sürücü elindeki kartla yüzünü kaşırken yapay zeka tarafından telefonla görüştüğü sanıldı ve 50 yuanlık (yaklaşık 7 dolar) cezaya çaptırıldı. Dahası, Jinan Trafik Departmanı, sürücünün biletini (ne bileti olduğuna dair bilgiye ulaşamadık) iptal etmiş. Gerekli kurumlara başvuru yaparak olumlu sonuç alamayan sürücü, Çin paylaşım platformu Weibo’da bu fotoğrafı paylaşarak sitem etme yolunu seçmiş.

Şu an 170 milyona yakın gözetleme kamerası bulununan sisteme Çin hükûmeti, 2020 yılına kadar 400 milyon kamera daha eklemeyi planlıyor. Öte yandan Çin; Tesla, Daimler, Volkswagen, BMW ve Ford gibi dev markalar da dahil olmak üzere birçok otomotiv şirketinden, elektrikli araçlarının anlık konumunu paylaşacaklarına dair söz aldı bile.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”https://www.gelecekburada.net/cinin-uygur-turkleri-zulmune-google-da-ortak-oluyor/”]Çin’in Uygur Türkleri Zulmüne Google da Ortak Oluyor[/button]

Kaynak: thetruthaboutcars

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir