Yapay zekanın günümüzde birçok sektörde etkin rol oynamaya başlamasıyla birlikte yakın gelecekte tüm hayatımızın merkezine yerleşeceğini ve kültürümüzü değiştireceğini her fırsatta ifade ediyoruz. Bugün etki etmeye başladığı sektörlerden birisi de gazetecilik.

Geçtiğimiz aylarda Twitter’da haber kovalayan ve editörlere özet sunan Reuters yapay zekasından ve tamamen yapay zekalar tarafından hazırlandıktan sonra sadece editörler tarafından kontrol edilen knowherenews.com isimli haber sitesinden bahsetmiştik. Elimizde bu tarz örnekler olsa da yapay zeka ve habercilik kavramları daha sıkı fıkı bir hale gelmeli ve ortaya çok daha fazla ürün çıkmalı.

Linked-in kurucu ortağı Reid Hoffman, MIT Media Lab, Harvard Üniversitesi’ne bağlı bir kulüp ve daha birçok kişi ve kuruluş tarafından desteklenen The AI Initiative isimli oluşum; başlattığı bir yarışma ile birlikte gazetecilikle ilgili yapay zeka çalışmalarını ödüllendireceğini duyurdu. 750 bin dolarlık bir bütçe ile yola çıkan ve 12 Ekim’e kadar başvuru kabul eden yarışma 4 farklı kategoriye ayrılmış durumda.

 

    • Platformları Yönetmek: Yapay zekanın kamu yararına hizmet etmesini sağlamak, halkın platformların bu teknolojileri nasıl kullandığını ve bilgi akışını bugün web üzerinden nasıl şekillendirdiğini bilmesini gerektirir. Ancak, diğer pek çok kişinin de işaret ettiği gibi, bu kararlar etrafında şeffaflık ve hesap verebilirlik düzeyi sınırlı ve bunu yükseltmeye yardımcı olacak fikirler arıyoruz. Bu, taslak mevzuat ya da bilgi ekosistemine göz atmaya yardımcı olan teknik araçlar biçiminde yeni politikalar olabilir.

 

    • Kötü Aktörleri Durdurmak: Yapay zekanın sosyal medyadaki inandırıcı botları, gerçekçi video ve ses üretmeye kadar, dezenformasyonu yaymak için çeşitli aktörler tarafından kullanılabilir. Bu, haberler ve bilgilerdeki mevcut bir dizi problemi daha da kötüleştiriyor. Bu yeni nesil propagandayı tespit etmek ve karşı koymak için kullanabileceğimiz yeni yaklaşımlar arıyoruz.

 

    • Gazeteciliği Güçlendirmek: Gazeteciler, yapay zekanın kamu anlayışını, bilgi ekosistemi üzerindeki etkisini ve teknolojinin etik olarak kullanılmasını sağlamak için neler yapmamız gerektiğini şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Ancak teknik araştırmalardaki son gelişmelere ayak uydurmak ve bunları topluma etkin bir şekilde iletmek zor olabilir. Bu topluluğun bu önemli çalışmada desteklenmesine yardımcı olacak fikirler arıyoruz ve onlara yapay zeka ve etkisi hakkında etkili bir şekilde iletişim kurmak için ihtiyaç duydukları araçları sunuyoruz.

 

    • Yapay Zeka ve Haberin Yeniden Düzenlenmesi: Otomasyon ve yapay zekanın haber ve bilgi alanında sahip olduğu etki hakkında eleştiri yapmak için birçok şey bulmak kolaydır. Daha zorlu olan, bu platformların nasıl tasarlanması gerektiğine ve bu teknolojileri nasıl kullanacaklarına dair makul alternatifler eklemektir. Geleceğin bir resmini çizen fikirlerle ilgileniyoruz: Akıllı telefonlardan ve sosyal medya sitelerinden arama motorlarına ve çevrimiçi haber kaynaklarına yönelik platformlar kısmen veya tamamen kamu yararına daha iyi hizmet vermek için yeniden nasıl tasarlanabilir?

 

Yarışmaya, dünyanın her yerinden çeşitli topluluklardan gazeteciler, tasarımcılar, teknoloji uzmanları, aktivistler, girişimciler, sanatçılar, avukatlar – daha önce denenmemiş olabilecek bu sorunları ele almanın iyi bir fikir olduğunu düşünenler katılabilir.

Detaylar için yarışmanın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir