Merkezi Hollanda’da bulunan Water, Peace and Security (WPS – Su, Barış ve Güvenlik) tarafından geliştirilen bir yapay zekâ su çatışması yaşanabilecek noktaları tespit edebiliyor. Testler sırasında yapay zekânın Mali’nin İç Nijer Deltası’ndaki suya bağlı sorunların 4’te 3’ünden fazlasını öngördüğünü söyleyen WPS, bu yılın sonunda sistemi küresel boyutta kullanıma açmayı planladığını da ekledi.

“Çatışmayı yeterince erken tespit etmek istiyoruz … daha sonra bu çatışmaların çözülmesine yardım eden bir diyalog sürecine girmek istiyoruz – ideal olarak erkenden sorunu hafifletmek veya çözmek için…” -Susanne Schmeier (WPS Yöneticisi)

Daha önce bu konudaki ‘tahmin’ çalışmalarının hep başarısızlıkla sonuçlanmasının sebebini, yerel -spesifik- sorunlar olduğunu söyleyen WPS temsilcisi, makine öğrenimi ve big data (büyük veri) ile bu sorunun en aza indirgendiğini belirtiyor.

Kaynak: Reuters
Su konusunda yaşanması muhtemel politik etkileşimler haritası

NASA ve ESA gibi uzay ajanslarından alınan verileri kullanan yapay zeka; hükûmet, uluslararası girişimler ve araştırma örgütlerinin sağladığı bilgilerle potansiyel su ihtilaflarını analiz ediyor.

Yakın gelecekte olmasa da bir gün Dünya üzerinde içme suyu sorunu yaşayacağımız sıkça söyleniyor. Bu konuda farklı görüşler olsa da doğal kaynaklarımızı boşa harcamamak, israftan kaçınmak her zaman en mantıklısı olacaktır.

Kaynak: Dailymail

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir