Günlük olarak sarf ettiğimiz kelimeler, iletişim kurduğumuz canlıların kelimeleriyle etkileşimde bulunarak zihinsel ve duygusal durumumuzu yansıtıyor. Alberta Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi öğrencisi Nawshad Farruque, derin öğrenme tekniklerini kullanarak -geçmişte uygulanması sıkıcı ve pahalı olan- insanların duygu durumu saptanmasını ve izlenmesini kolay bir hâle getirdi.

“Araştırmanın arkasındaki fikir, depresyonun erken aşamalarında tespit edilmesi, böylece insanların mümkün olan en kısa sürede doğru kaynaklara yönlendirilmesidir.”

Farruque, çevrimiçi depresyon forumlarından alınan dil modelini tweetlerdeki depresyonla ilişkili dile tanıttı. Temel olarak, makinenize öğretmeye çalıştığınız şeye bir sürü örnek vermeniz gerekiyor. Bununla birlikte depresif dilde etiketlenmiş verileri bulmak oldukça zor. Bu yeni yaklaşım aynı zamanda makinelere, hangi kelimelerin veya kelimelerin kombinasyonunun gerçekten depresif duyguları iletebileceğini anlamalarına yardımcı oluyor. Farruque, intihar notları ve aşk mektupları da dahil olmak üzere, kamuya açık ifadelerin kullanımı için diğer kamu kaynaklarından yararlanmaya çalıştı. Yapay zekâ kullanan yeni bir teknoloji, sosyal medyadaki depresif dili daha az veri ile mevcut sistemlerden daha doğru algılıyor.

Farruque, yeni teknolojinin bir gün Twitter’ın kendine zarar verme ve intihar politikasına dahil olabileceğine ve zaten Facebook’ta bulunan mevcut depresyon tespit algoritmalarının geliştirilmesine yardımcı olabileceğine inanıyor.

Kaynak: albertauniversıty

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir