Birkaç ay önce tanıştığımız DeepFake isimli uygulama; Reddit’te insanların istedikleri her türlü porno filme istedikleri her ünlünün yüzünü yerleştirmesini sağlıyordu. Bu akımın ciddi bir haber değeri vardı çünkü ilk defa yapay zeka bu kadar güzel bir video montaj yapabilmişti. Bu, artık gördüğümüz herhangi bir videoya güvenmemizin -kaynağı bilgisayar hakkında fazla bir bilgisi olmayan kuzenimiz olsa bile- oldukça zor olduğu anlamına geliyordu.

[tooltip tip=”University of California, Berkeley”]UC Berkeley[/tooltip]’e bağlı araştırmacılar tarafından “Everybody Dance Now” ismiyle duyurulan bir makalede gördüğümüz kadarıyla artık herkes istediği zaman, istediği tarzda dans edebilecek yeteneğe sahip. Tıpkı deepfake mantığı ile; kaynak videoyu alan bu program; neural network (makine öğrenimi) sayesinde videodaki dansçının tüm hareketlerini işleyerek bir çöp adam olarak kaydediyor. Sonra ise sizin videonuza yerleştirerek hayatınız boyunca yapmak istediğiniz figürleri kolayca size ‘öğretmiş’ oluyor.

Tabii ki birkaç eksikliği bulunan uygulamada videoya biraz dikkatli baktığınızda birçok hata görülebiliyor. En azından şu an için videoyu “benim dansım” diye paylaşıp herkesi kandırma fırsatınız olmasa da kendinizi dans ederken izlemek istiyorsanız sahip olduğunuz en iyi alternatif bu.

Kaliteli bir video aktarımı için 20 dakikalık, 120 fps’ye sahip videolar tavsiye eden takım ayrıca videonuzu kaydederken de bol elbiseler yerine dar/sıkı elbiseler tercih etmenizin daha iyi olacağını belirtiyor.

Kaynak: TheVerge

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir