Son zamanlarda birçoğumuz mutfaklarımızda daha fazla vakit geçirmeye başladı. Bu durumu göz önünde bulunduran Google AI, birbirinden farklı alanlarda sürdürdüğü gelişmelere ek olarak bu kez de arama verilerine dayalı pişirme tarifleriyle mutfaklarımıza girmeye hazırlanıyor. Yapay zekâ desteğiyle gerçekleştirilen onlarca yeniliğe tanıklık ettik ancak Google, muhtemelen şimdiye kadarki en lezzetli yapay zekâ kullanımıyla birlikte boy gösteriyor.

Yeni Nesil Tarifler

Google AI ekibi, herkes tarafından sevilebileceğini düşündükleri bazı yeni tarifleri yapmak için teknolojiyi nasıl kullandıklarını açıkladığı bir blog yazısıyla, her şeyin kasım ve aralık aylarında fırıncılık aramalarındaki artışın fark edilmesiyle başladığını söylüyor.

Yapay zekâ sektörünün içinde olan ekip, trendlerden yola çıkarak daha derin analizler yapmaya ve bununla beraber kurabiyeleri daha gevrek, kekleri süngerimsi ve ekmeği daha kabarık hâle getirmenin yollarını arıyor. Kendi pişirme yöntemlerimizle ya da deneme-yanılma yoluyla kendi mutfaklarımızda bunu biz de yapıyoruz diyebilirsiniz ancak Google AI, tüm bu denemeleri makine öğrenimi yardımıyla yapıyor.

Makine öğrenimi kullanarak çalışmalara başlayan ekip ilk olarak 2 yeni tarife ulaştı. Bu tarifler aslında alışık olduğumuz tariflerin kombinasyonunu oluşturuyor diyebiliriz. İlk tarifimiz olan “Cakie” aslında cake+cookie (kek+kurabiye) kombinasyonundan meydana geliyor. İkinci yapay zekâ tarifimizse bread+cookie (ekmek+kurabiye) karması olan “Breakie”.

Biz de Breakie'yi denedik!
Biz de Breakie’yi denedik!

Tarif Analizi

Başlangıç ​​olarak internet üzerindeki kurabiye, kek ve ekmek tariflerinden oluşan yaklaşık 600 tariflik bir veri kümesi toplandı. Sonrasında bu 600 tarifin her biri 16 temel malzemeye indirgendi. Bu 16 bileşen belirlenirken makine öğrenmesi modelinin hile yapmasına olanak tanıyacak hiçbir malzeme listeye eklenmedi. Bu ne demek oluyor? Örneğin, dilediğiniz herhangi bir tarife çikolata parçaları ekleyebilirsiniz, ancak bunlar çoğu zaman bir ekmekte bulunmaz, bu da ekibin makine öğrenmesi modelinin öğrenmesini istemediği bir ipucu.

16 temel bileşen

Ekip özellikle kek ve ekmek gibi hamur işlerine odaklanarak ve AutoML Tables adlı bir Google Cloud aracından yararlanarak kullanılan malzemelere göre hangi tarifin hangi ürüne ait olduğunu ve bu sayede neye göre iyi pişirildiğini belirleyen bir makine öğrenmesi modeli tasarladı.

Google AI tarifi hazırlanıyor

Fark Nerede?

Ekip bu modeli tarif üretmenin ötesinde kek, kurabiye ve ekmekleri bu kadar farklı kılan şeyin ne olduğunu anlamak için de kullandı. Bu analizi yapmak içinse AutoML Tabloları tarafından otomatik olarak hesaplanan “özellik önemi” adlı bir metrik kullanıldı. AutoML Tabloları hem modelinizin tamamının hem de tek tek tahminler için malzemelerin öneminin incelenmesine olanak tanıyor.

Peki ya nedir bu AutoML Tabloları?

Bu tabloları, veri bilimine dair bilginiz olmadan ya da sayılar ve kategorilerden oluşan bir e-tabloda bulacağınız veri türlerinden herhangi bir kod olmadan modeller oluşturabilmenizi sağlayan araçlar olarak tanımlayabiliriz.

Şimdilik yalnızca tariflerin kombinasyonundan yeni tarifler üretebilen yapay zekâ gelecekte makine öğrenmesini kullanarak eşsiz tarifler ortaya çıkarabilir. Tariflerin tanıtımını AR/ VR teknolojisiyle yaparak hangi malzemeleri eklersek ya da ne kadar sürede pişirirsek son halinin nasıl olacağını gösterebilir. Belki de tarifleri artık ocakta ya da fırında pişirmek yerine 3 boyutlu yazıcılarımızla basabiliriz. Yıkıcı teknolojiler mutfaklarımızda da yıkıcı dönüşümler yaratmaya hazırlanıyor gibi görünüyor.

Tarifler:

Breakie Tarifi
Cakie Tarifi

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.