Hava, su ve toprak doğada bulunan ve bedava olan yenilenebilir enerji kaynakları. Hava ise bu enerji kaynaklarından en kolay bulunanı. Bu nedenle günümüzde ısı pompalarında en çok hava kaynaklı ısı pompaları tercih ediliyor. Isı pompaları doğada mevcut olan ancak sıcaklığı düşük olduğu için kullanamadığımız enerjinin sıcaklığını yükselterek bu enerjiyi kullanmamızı sağlıyor. Hava kaynaklı ısı pompaları, dış ortam havasındaki ısıyı çekerek yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürüyor. Sistem soğutucu akışkan içeren kapalı bir devreden meydana geldiği için buharlaşma, sıkıştırma, yoğuşma ve genleşme adımlarından oluşan termodinamik bir döngü oluşturuyor.

Günümüzün ısı pompaları genel olarak iyi çalışıyor ve çevre dostu olsa da her alanda olduğu gibi hâlâ geliştirilmeye açık. EPFL‘nin Uygulamalı Mekanik Tasarım Laboratuvarı’nda, Jürg Schiffmann liderliğindeki araştırma ekibi, ısı pompalarına turbo kompresörleri eklemeyi kolaylaştıran ve daha hızlı hale getiren bir yöntem geliştirdi. Sembolik regresyon adı verilen bir makine öğrenme sürecini kullanan araştırmacılar, belirli bir ısı pompası için bir turbo kompresörün optimum boyutlarını hesapladı. EPFL’deki araştırmacılar yeni nesil ısı pompası kompresörleri tasarlamak için yapay zekâ kullanan bir yöntem geliştirerek ısı pompaların güç gereksinimini %25 oranında azalttı.

Şimdiye kadar, mühendisler turbo kompresörlerini boyutlandırmak için tasarım çizelgeleri kullanıyordu ancak bu çizelgeler için gerekli ekipman ne kadar küçükse o kadar yanlış sonuç veriyordu ve grafikleri de güncel değildi. İstenilen ısı pompası için ideal boyut ve dönüş hızını kabaca hesaplamayı içeren bu adım doğruya yakın bir sonuç verdiği için genel tasarım süresini önemli ölçüde kısaltabilir. Aynı zamanda mühendislerin geleneksel tasarım süreçlerindeki adımların bir kısmını atlamasını da sağlıyor. Araştırmacıların çalışması ile mikro-turboşarj teknolojisi ısı pompalarına dahil edilerek kolay bir kullanım ve zaman tasarrufu sağlamış olacak.

2020 yılına kadar toplam enerji üretim ihtiyacının %20’sini yenilenebilir bir enerji kaynağından sağlamak Avrupa RES’in (Rüzgar Enerji Santrali) hedeflerinden bir tanesi. BEP (Binalarda Enerji Performansı) yönetmeliğinin 10. bölümdeki revizyonu ile Türkiye’de de ısı pompaları yenilenebilir enerji kategorisine eklenmiş durumda.

Kaynak: sciencedaily

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir