Her ne kadar çoğunluk evde karantinada olsa da hala iş yerlerinde çalışmak zorunda olan meslek grupları var. Salgın sürecinde riski en az seviyeye indirmek için ise sosyal mesafelendirme kurallarına uymak şart. Çalışanların sağlığından ve çalışma şartlarından en az kendileri kadar sorumlu olan iş verenler ise özellikle kalabalık çalışma ortamlarında takip için yapay zeka uygulamalarına ihtiyaç duyuyorlar.

Andrew Ng’nin girişimi Landing AI iş yerlerinde sosyal mesafe takibinin yapılabilmesi için çalışanlar arası mesafe istenenden az olduğunda uyarı veren bir takip sistemi geliştirdi. Landing AI Perşembe günü yayınladığı blog yazısında geliştirdikleri yeni sosyal mesafe algılayıcıyı tanıttı. Ekranın sol tarafında sokakta yürüyen insanlar belirlenip gösteriliyor. Sağ tarafta ise bu insanlar birer nokta olarak kuş bakışı diyagramda görüntüleniyor ve eğer biri diğerine çok yaklaşırsa rengi kırmızıya dönüşüyor.

Tabii ki güvenlik kamerasındaki görüntüleri gerçek hayattakilere eşlemek için öncelikle dedektörün kalibre edilmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için de kuş bakışı görüntünün ölçek faktörü ayarlanıyor, örneğin 4 metrenin kaç piksele karşılık geldiği gibi. Daha sonra eğitimli bir sinir ağı görüntülerdeki insanları algılayıp seçerken başka bir algoritma da aralarındaki mesafeyi hesaplıyor.

Özellikle fabrikalar gibi üretimin hala devam ettiği ve insanların sürekli hareket halinde olduğu alanlarda kullanılması planlanan aracın mevcut güvenlik kamerası sistemlerine entegre edilmesi oldukça kolay. Fakat insanların sosyal mesafeyi aştığı tespit edildikten sonra nasıl bir uyarı mekanizmasının devreye gireceği ve nasıl bilgilendirilecekleri konusundaki çalışmalar hala sürüyor. Örneğin kalabalık alanlarda kullanılabilecek bir alarm sistemi buna çözüm olabilir. Şirket, eğer fabrikalar bu aracı kullanmaya karar verirlerse çalışma alanlarının yeniden düzenlenmesi için onlara rapor oluşturarak yardımcı olabileceklerini de ekledi.

Solda, bir kalibrasyon ızgarası ile kaplanmış orijinal perspektif görüntü var. Sağdaki ise ortaya çıkan kuş bakışı. Caddenin kenarlarının yeşil ızgaraya tamamen paralel olduğunu unutmayın.

Amazon bu ayın başlarında depo çalışanlarında virüs tespit edilmesi ve bununla alakalı protestolara çözüm olarak benzer bir yazılım kullanmaya ve ateş ölçümünde 38 derecenin üstünde çıkan çalışanlarını eve göndermeye başlamıştı. Zaten salgın döneminden bağımsız çoğu şirket çalışanlarının üzerindeki denetimlerini arttırabilmek için bir süredir benzer yollara başvuruyor.

Koronavirüs pandemisi aynı otonom çözümler alanında olduğu gibi sadece süreci hızlandırıyor. Gelişen denetim teknolojileriyle mağazalarda, fabrikalarda çalışan insanları izlemek veya müşteri temsilcilerinin konuşmalarını dinlemek için temin edilebilecek pek çok hazır yapay zekâ sistemi mevcut. Burada da aklımızda tek bir soru işareti oluşuyor, tüm bu takipler yapılırken kişisel verilerin gizliliği ne kadar göz önüne alınmakta?

Landing AI’ın yayınladığı blog yazısında aracın çalışanların ve toplumun güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirildiği ve sadece “şeffaflık ve çalışanların bilgilendirildikten sonra verdikleri onay” çerçevesinde kullanılması gerektiği önemle vurgulanıyor. Çünkü bu araç veya benzerleri zararlı gözetim tedbirlerini normalleştirmek veya istismar için de [tooltip tip=”Örnek vermek gerekirse: Bir işletme, bu araca küçük bir eklenti yaparak “isim” ve “görev” etiketleri de koyabilir. Böylece, favrikada bir depo elemanı ile üretim elemanı yan yana geldiğinde “işten kaytarma” gerekçesiyle alarm çalması sağlanabilir. Bu oldukça evham verici bir örnek”]kullanılabilir[/tooltip]. AI Now Araştırma Enstitüsü’nün geçen Aralık’ta oluşturduğu yıllık raporda iş yerlerindeki gözetimin artışına ve bu gibi durumlarda işçilerin farkındalık ve karşı koyma ihtimallerinin de giderek azaldığına dikkat çekildi.

Bu sistemlerin kullanımı amaca uygun bir şekilde gerçekleştirilirse yararı oldukça fazla fakat zaten düşük ücretlerle zor şartlarda çalıştırılan işçilerin istismarı söz konusu olursa ileride büyük bir etik problem olarak karşımıza gelecektir. Sonuçta güç, dengeli bir şekilde kullanılırsa verim sağlanabilecek bir etken. Eğer bir tarafın diğerine göre avantajı veya zaafı artarsa mevcut bir güç dengesizliği her şeyi daha da kötüye götürmekten başka hiçbir işe yaramaz.

Kaynak: MIT Technology Review

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir