Birçok sektörü ciddi şekilde dönüştürmekte olan yapay zekanın siber güvenlik sektöründe nasıl etkilerde bulunacağı da merak konusu.

Yapay zekaların hacklenmesi başlı başına detaylıca ele alınması gereken bir konu iken kötü niyetli yapay zekaların hackerlik rolüne soyunması durumunda neyle karşı karşıya kalacağımız sorusu da bambaşka bir serüvene sürükleyebilir bizi.

Olumsuz taraflarını bir kenara bırakarak bugün yapay zekanın siber güvenlik konusunda olumlu bir kullanım örneğine göz atalım. Darktrace, gözetimsiz öğrenme ile çalışan yapay zekaları kullanarak sistemdeki ‘istenmeyen kişileri’ hızlıca tespit edebiliyor.

 

Bugün kullandığımız birçok yapay zeka supervised machine learning, yani gözetimli makine öğrenmesi yöntemi ile çalışıyor. Bu yöntem kapsamında; bir yapay zekayı, köpekleri tanıyabilmesi için, binlerce köpek fotoğrafı ile beslememiz gerekiyor. Böylece yapay zekamız köpeğin ne olduğuna dair bir fikir edinmiş oluyor ve bir köpek gördüğünde tanıyabiliyor. Şu an için pek sık kullanılmayan unsupervised (gözetimsiz) machine learning yönteminde ise yapay zekanın, işleyen bir sistemi izleyerek olayı keşfedebilmesi bekleniyor.

Siber güvenliğini sağlamak isteyen şirketlere hem dijital hem de fiziksel sensörler olarak kurulan Darktrace; sistemin kodlarını tanıyarak geliştiricilerin müdahalesine benzemeyen bir hareket fark ettiğinde insan geliştiricilere haber vererek gerekli müdahale gelene kadar geçici çözümlerle sızıntının durmasını sağlıyor.

Umut verici olsa da şu an için iki büyük problem var. Birincisi: Darktrace sadece bilindik virüsler konusunda iyi. İkincisi ise, biraz ironik ancak, uygulama aslında gözetimli öğrenme metodu ile daha iyi çalışabilirdi. Tabii, siber güvenlik alanındaki [tooltip tip=”gözetimli öğrenme metodunda yapay zekayı besleyecek şekilde derlenmiş veri kümesine verilen isim”]datasetlerin[/tooltip] çok dağınık olması ve gözetimsiz öğrenme metodunun, sistemin daha önce görmediği sorunları da tespit edebilme potansiyeli gibi sebepler de Darktrace geliştiricilerini bu tarafa yönlendirmiş.

Kaynak ve ileri okuma: TechnologyReview | Information-age

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir