Günümüzde hava durumu tahminleri dünyadaki en güçlü bilgisayarlar kullanılarak yapılıyor. Sıcaklık değerlerini, rüzgar hızını ve yağış oranlarını tahmin etmek için bu bilgisayarlar milyonlarca değişkenlerin olduğu denklemleri çözmeye çalışıyor. Ancak en modern bilgisayarlar bile bu kadar fazla değişken ile başa çıkmakta zorlanıyor ve hava tahminleri her zaman doğru çıkmayabiliyor. Anlık hava değişimlerinin hava durumunu etkilemesi hâlen %100 doğruluk ile hesaba katılamıyor. Washington Üniversitesi ve Microsoft Research, hava tahminlerinde geçmiş verileri inceleyerek daha doğru tahminler yapması planlanan bir yapay zekâ geliştiriyor.

Gündelik hayatımızda hava durumunun doğru tahmin edilmemesinin bizlere çok büyük zararı olmasa da endüstriyel ve tarımsal üretim yapan firmalar için hava durumunun doğru tahmin edilmesi büyük bir önem taşıyor. Küçük ölçekte üretim yapan çiftçilerden endüstriyel üretim yapan büyük şirketlere kadar hava durumunun yanlış tahmin edilmesinden olumsuz etkilenen herkes için yeni geliştirilen bu yapay zekâ destekli hava tahmini, beklenmedik zararları en aza indirgemeye yardımcı olabilir.

Günümüz Modellerinden Farkı Ne?

Geleneksel tahmin metotlarından farklı olarak geçmiş hava durumu tahminlerini analiz eden ve bunlardan istatistiki olarak yanılma paylarını hesaplayan yapay zekâ, yapacak olduğu hava durumu tahminlerinde bu yanılma paylarını da denkleme katarak daha doğru sonuçlar çıkarabiliyor. Oluşturulacak model ve tahminlerde kullanılacak denklemler ne kadar gelişmiş olsa da %100 doğruluk oranıyla tahmin yapmak şu an için mümkün görünmüyor. Hava durumu tahminleri, gelecek hakkında bir tahmin yapmaktan daha farklı bir yaklaşım gerektiriyor. Hem geçmiş verilerin incelenmesi hem de matematiksel ölçümlerin hesaba katılması aslında bu işi tahmini olmaktan çıkarıp hava durumunu yapay zekâ ve eldeki verileri kullanarak hesaplamak oluyor.

Geçmiş Verileri Kullanacak

Yeni geliştirilen küresel hava durumu modeli, tahminlerini ayrıntılı fizik hesaplamaları yerine son 40 yıllık hava durumu verilerine dayandırıyor. Böylece şu an kullanılan ve yanılma payı olan modeller yerine geçmişte belirli hava hareketlerinin nasıl bir hava durumuna yol açtığını analiz eden bir model kullanılacak. A.I. Journal of Advances in Modeling Earth Systems‘da yayınlanan makaleye göre yeni kullanılacak bu sistem, 1 yıl içinde dünyada olacak tüm hava hareketlerini önceki verileri kullanarak tahmin edebilecek. Doğruluk oranının en az şu an kullanılan hava durumu tahmin modelleri kadar olacağı belirtiliyor. Bu da çok daha hızlı ve daha az masraflı bir hava durumu tahmin modeli anlamına geliyor.

Yapay Zekânın Hava Tahminlerinde Nasıl Kullanıldığını Açıklayan Bir Video

 

Atmosfer Bilimleri üzerine doktora yapmış olan Jonathan Weyn, hava durumunu tahmin etmede kullanılacak olan bu modelin aslında makine öğrenmesinin güzel bir örneği olduğunu söylüyor. Tipik bir hava durumu tahmin verileri inceleyerek son 40 yıl boyunca olan hareketleri analiz eden yapay zekâ belirli bölgelerde belirli hava hareketlerinin nasıl bir hava durumuna yol açtığını bu verilerden beslenerek öğreniyor ve ardından gelecek sene içerisinde o bölgede gerçekleşmesi beklenen hava hareketlerinin hava durumuna nasıl bir etki yapacağını hesaplıyor. Bu sayede çok hızlı bir şekilde o bölgeye ait 1 yıllık hava durumu raporunu çıkarabiliyor. Yapay zekâ destekli modelin geleneksel yöntemlere göre 7000 kat daha az işlem gücü kullandığı tahmin ediliyor. Daha az güç harcaması sayesinde yeni sistem daha hızlı tahmin yapabiliyor.

%100 Doğruluğa Ulaşabilir

Modelin yapmış olduğu tahminler ve gerçekte oluşan hava durumunun tekrar sisteme veri olarak girilmesi ile makine kendi yaptığı hatalardan ders çıkarıp gelecek senelerde çok daha doğru tahminler yapmaya başlayabilir. Eğer model başarılı olursa gelecek birkaç sene içerisinde ilk başlarda yapmış olduğu hataları da ortadan kaldırarak %100‘e çok yakın bir hava tahmini modeli oluşturulabilir. Böyle bir algoritma hem günlük hayatta bizim için kolaylık sağlar hem de üretimde büyük zararlara ve bilinmezliğe yol açan yanlış hava tahminlerinin önüne geçebilir.

Kaynak: Science Daily

Share:

administrator

1997 İstanbul doğumlu olan Kemal Berk, İTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini sürdürüyor. Estetik açlığını Avrupa Sineması ve Müziği ile doyurmaya çalışmasının yanı sıra felsefe, nöroloji, dinler tarihi ve iktisat konularında okumalar yapmayı seviyor. Öğrenmeye ve gelişmeye yönelik durdurulamaz bir arzuya sahip olması, onu üretken ve verimli olmak için teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir