Yapay zeka bugünkü -henüz gelişimini tamamlayamamış- haliyle bile insan gücü ile karşılanan alternatiflerinin sunamadığı veya çok daha uzun zaman ve gayretle sunabildiği hizmetlerle günlük yaşamımızı ve sağlığığımızı kolayca geliştirebiliyor.

Aldığı her veriyi analiz ederek yorumlama gücüne sahip olan yapay zekalar, bizi ne kadar fazla ‘gözetlerse’ o kadar iyi sonuçlar verebiliyor. Bu gözetleme detayı bizi gelecek için oldukça fazla evhamlandırsa da işler insanoğlu için çok kötü gitmezse bugünkünden farklı bir deneyim de yaşamayız. En fazla kişisel verilerimiz satılır, bundan yakınırız ve sonra unuturuz ancak işler kötü giderse yapay zekaların yönetime el koyması, insan türünü yok etmesi gibi bugün ‘absürd’ görünen birçok farklı çıktı ile karşı karşıya kalabiliriz.

Evhamları bir yana bırakıp bugüne dönecek olursak; Kickstarter’da cilt bakımı için güzel bir çözüm sunan Atolla’ya göz atabiliriz.

Daha ilk günden %100 fonlanmayı başaran proje; eve sipariş verebileceğiniz bir kit sayesinde cildinize dair detayları ölçebileceğiniz ve sonrasında uygulama yoluyla cilt bakımınızı takip edebileceğiniz bir çözüm sunuyor. Dahası, Atolla ile cildinizden verileri aldıktan sonra tamamen sizin için özel bir serum hazırlanıyor ve evinize postalanıyor. Süreci biraz başa alıp adım adım ilerlemek gerekirse; yapmanız gereken şey ölçüm kitini kullandıktan sonra değerleri telefona okutmak, uygulamadaki bazı [tooltip tip=”yaşadığınız yerin havası, günlük alışkanlıklarınız vs”]soruları[/tooltip] cevaplamak, bir [tooltip tip=”böylece hem yapay zeka hem de kendiniz cildinizdeki değişimi fark edebileceksiniz”]selfie[/tooltip] çekmek evinize gelen serumu kullanmak ve sonrasında makine öğrenimi algoritmalarının sizin cildinizi takip ederek sizin için en iyi serumları hazırlamasını beklemek olacak.

Gerek 3B yazıcılar gerekse yapay zeka gibi teknolojilerin gelişimi sayesinde yakın gelecekte çok daha fazla ‘kişisel’ ürünlerle karşılacağız. Bir ürün ne kadar kişisel olursa o kadar kişisel gizliliğimizi ihlal ediyor gibi bir çıkarım yapmak şu an için pek de yanlış olmaz. Belki de bunun çaresi blockchaindir.

Atolla’nın serumsuz versiyonuna Kickstarter’da 20 dolara sahip olabilirken 1 aylık serumlu versiyon 40 dolar,  3 aylık serumlu versiyon ise 80 dolar olarak fiyatlandırılmış durumda.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir