Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre küresel olarak, her yıl gıdaların yaklaşık üçte biri yani 1,3 milyar tonu israf ediliyor. İsraf edilen bu 1,3 milyar ton gıdanın fiyat etiketi, yıllık yaklaşık 1 trilyon dolara tekabül ediyor. Konuyu ambalaj olarak ele aldığımızda ise 1,3 milyar esnek, plastik, metal vaya farklı bir ambalaj malzemesi kullanıldığı anlamına geliyor. Bu ambalajların kimi nitelikli kimi niteliksiz olarak hayatımıza etki ediyor. Eğer bu eğilimi tersine çevirebilirseydik, dünyanın yetersiz beslenen nüfusunu beslemek için yeterli yiyeceğe sahip olur, 2050 yılına kadar yaklaşık 10 milyar insanın beslenme ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilirdik.

Yiyecek israfını azaltmak için kurulmuş Londra merkezli bir girişim olan Winnow Solutions ticari mutfaklar için gıda atıklarını belirleyen bir akıllı hurda kutusu geliştidi. Akıllı hurda kutusuna atılan her bir atık yiyecek eskiye nazaran %80 daha doğru bir şekilde tespit edilebiliyor. Böylece zamanlarının %70 ile 75’ini yemek atıklarını doğru bir şekilde kategorize eden yoğun mutfak çalışanlarından verim elde edilmiş oluyor.

Elde edilen sonuçlara göre şefler günlük olarak neyin boşa harcandığına dair bir fikir edindiğinde, kullanılan yiyecek israfını hızla azaltabiliyor. Winnow kullanan ortalama bir mutfak, ilk yılda gıda israfını %50’den fazla azaltıyor. Winnow Vision, İngiltere ve İrlanda’daki 23 mağazasının hepsine bu sistemi kuran İsveç perakende markası IKEA ile ortak oldu. IKEA, gıda israfını bu mağazalarda yarıya düşürdüğünü ve 2018’de 1,2 milyon öğün yemek kurtardığını söylüyor. 

 

Perakende tarafında, üç yıl önce kurulan Wasteless adlı İsrail şirketi, bozulabilir ürünlerin dinamik fiyatlandırması için bir algoritma geliştirdi. Yazılım bir öğenin fiyatını gerçek zamanlı olarak izleyerek ve son kullanma tarihine göre maliyetini ayarlıyor. Böylece daha kısa raf ömrüne sahip ürünlere otomatik olarak indirim uygulanıyor. Yazılım ayrıca mağazanın envanter yönetimine ve operasyonun diğer bölümlerine de dahil edilebiliyor. 12 haftalık pilot testte bir mağaza perakendecisi, gıda atıklarını %39 oranında düşürürken gelirlerini %110 oranında artırarak net kar marjını korumuş.

 

Centaur Analytics gibi şirketler çiftliklerde ürün analizleri, tohumlar, hasat sonrası depolama tesisleri gibi çeşitli koşullar hakkında veri toplamak için gelişmiş sensör ağları ve yapay zekâ kullanıyor. Veriler bulutta, hangi koşulların ürünün erken bozulmasına ya da çürümesine neden olabileceğini ve zararlı böcek istilası tehdidi olsa bile tespit etmeyi öğrenen algoritmalar yoluyla elde ediliyor. Şirket tahılların kalitesini geçmiş ve mevcut koşullara dayanarak geleceğe doğru tahmin ederek diğer IoT (nesnelerin interneti) platformlarından bir adım öteye gidebileceği bildiriyor.

Bu teknolojileri gerçekleştirecek başlangıç ​​maliyetleri yıldırıcı olabilir ancak kısa bir zamanda olumlu etkileri gözle görülür bir şekilde ölçümlenecektir. Günümüzde teknolojinin ekonominin herhangi bir sektörü üzerindeki etkisine ilişkin çoğu konuşma kaçınılmaz olarak yapay zekâyı içeriyor. Makinelerin insanlara benzer şekillerde kararlar almasına ve hatta tahminlerde bulunmasına olanak tanıyan gelişmiş yazılımlar dünyadaki gıda sorunlarını çözmeye yardım etmeye devam edecek.

Kaynak: singularityhub

 

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.