Yapay zekanın (AI) huzursuz edici bir yeteneğinin daha kilidi açıldı: bir kişinin erken ölümünü tahmin edebilmek. Bilim insanları son zamanlarda Birleşik Krallık’ta yarım milyondan fazla insan tarafından sunulan on yıllık genel sağlık verilerini değerlendirmek için bir AI sistemi eğitti. Daha sonra bu sistem bireylerin erken ölme riski altında olup olmadıklarını, başka bir deyişle ortalama yaşam süresinden daha erken ölüp ölmeyeceklerini tahmin etmekle görevlendirdi. AI algoritmaları tarafından yapılan erken ölüm tahminleri, makine öğrenmesi kullanmayan bir model tarafından yapılan tahminlerden daha doğru.

Deneklerin erken ölüm oranlarının olasılığını değerlendirmek için araştırmacılar iki tür AI test ettiler. Katmanlı bilgi işlem ağlarının bir bilgisayarın örneklerden öğrenmesine yardımcı olduğu “[tooltip tip=”deep learning”]derin öğrenme[/tooltip]” ve olası sonuçları değerlendirmek için ağaç benzeri modelleri bir araya getiren daha basit bir AI tipi olan “[tooltip tip=”Random forest”]rastgele orman[/tooltip]”. Daha sonra AI modellerinin sonuçlarını Cox modeli olarak bilinen standart bir algoritmadan elde edilen sonuçlarla karşılaştırdılar. Bu üç modeli kullanarak, bilim insanları 2006 ve 2016 yılları arasında 500.000’den fazla kişi tarafından sunulan genetik, fiziksel ve sağlık verilerinin açık erişimli bir veri tabanı olan UK Biobank’taki verileri değerlendirdi. Bu süre zarfında katılımcıların yaklaşık 14.500’ü öldü.

Cox-modeli, etnik öğrenme ve fiziksel aktiviteye dayanırken, makine-öğrenme modelleri yoktu. Karşılaştırma yapıldığında, rastgele orman modeli, araştırmaya göre vücut yağ yüzdesi, bel çevresi, insanların yediği meyve ve sebzelerin miktarı ve cilt tonuna daha fazla vurgu yaptı. Derin öğrenme modeli için en önemli faktörler arasında işle ilgili tehlikelere maruz kalma, hava kirliliği, alkol alımı ve bazı ilaçların kullanımı yer alıyor. Genel olarak tüm verilere bakıldığında derin öğrenme algoritması, çalışma döneminde ölenlerin yüzde 76’sını doğru bir şekilde belirleyerek en doğru tahminleri yaptı. Buna karşılık, rastgele orman modeli, erken ölümlerin yaklaşık yüzde 64’ünü doğru tahmin ederken, Cox modeli sadece yüzde 44’ünü bildi.

Bu, uzmanların yapay zekanın sağlık hizmeti için öngörü gücünden yararlandığı ilk çalışma değil. Yapay zekanın meme kanserinin erken belirtilerini tespit etmeyi öğrenebildiğini, 6 aylık bebeklerde, otizmin başlangıcını tahmin edebildiğini, retina taramalarının analizi yoluyla diyabetin bulgularını saptayabildiğini biliyoruz.

Yapay zekâ kullanımının giderek artması sağlık hizmetlerinden daha kolay faydalanma, teşhis ve tedavinin hızı ve doğruluğu gibi kilit bileşenleri bizler için daha güvenli hale getiriyor.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/cinden-distopik-dunya-esintileri-sosyal-kredi-sistemi/”]Çin’den Distopik Dünya Esintileri: Sosyal Kredi Sistemi[/button]

Kaynak: livescience

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir