Yapay zekanın ekonomimizi derinden etkileyeceği ve yaşam stilimizi değiştireceği herkesçe bilinen bir gerçek. İnternetin sağladığı özgürlükle birlikte kişisel ithâlatın seviye atladığı, distribütörlere bağımlılığın azaldığı da aşikâr. Bu konuda en büyük bariyerlerden birisi ise dil farklılıkları. MIT ve Washington University’den ekonomist uzmanların yaptığı bir çalışma gösteriyor ki yapay zeka sayesinde yapılan otomatik çeviriler eBay’deki satışları %10 kadar arttırdı.

E-ticaret devi eBay 2014 yılında sistemine eklediği bir çeviri aracı sayesinde ürün isimlerinin otomatik olarak diğer dillerde gösterilmesini sağlamıştı. Görünen o ki, bu araç ürün açıklamalarını çevirmiyor olsa da satışları bir hayli etkiledi.

eBay’den alınan verilerle Amerika’dan İspanyolca konuşan Latin Amerika ülkelerine yapılan ihracatı 2014 öncesi ve sonrası olacak şekilde karşılaştıran araştırmacılar satışların %10.9 oranında arttığını gözlemledi. Bu artışın başka değişkenlere de bağlı olabileceği ihtimaline karşın dilleri çevrilmeyen ülkelerdeki değişime bakıldığında ise sonuç değişmedi.

Araştırmacılar ayrıca bu sonuçları Rusça, İtalyanca ve Fransızca dillerinde değerlendirdiğinde de benzer sonuçlara ulaştı. Otomatik çevirinin (sadece başlıklar ve arama terimleri olmasına rağmen) ülkeler arasındaki mesafeyi %26 oranında düşürdüğü görüldü.

“Bu karşılaştırmalar, dil engellerinin ticaretini engelleyen etkisinin birinci dereceden önem taşıdığını öne sürüyor. Gelişmiş makine çevirisi, eBay dünyasını önemli ölçüde daha bağlantılı hale getirdi.”

eBay, Amazon ve Alibaba gibi devler dünya çapında büyük bir etki yaratmayı başarabilmişken, PayPal’ın Türkiye’den çekilmiş olması ve ithalata getirilen yeni vergi düzenlemeleri ise ülkemiz açısından üzücü detaylar.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/artirilmis-gerceklikle-alisveris-deneyimi/”]Artırılmış Gerçeklikle Alışveriş Deneyimi[/button]

Kaynak: TheVerge

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir