Yapay zekanın çok yakın gelecekte şoförlerin, mavi yakalıların, birçok beyaz yakalının ve hatta sanatçıların bile işini elinden alması bekleniyor ancak bugünün dünyasında yapay zekanın sağduyuya sahip olmaması gibi teknik olarak ciddi bir eksikliği var. Dahası, yapay zeka alanında kalifiye insan sayısı oldukça az.

  • UC Berkeley’de elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri doktora programına başvuru birkaç yıl önce 300 iken geçen sene bu sayı 2700’e kadar çıktı.
  • Illinois Üniversitesi’nde profesör Mark Hasegawa geçen yıl Yapay Zekaya Giriş dersi için katılımcı kontenjanını 100’den 300’e çıkardı ve 200 kişilik boş koltuklar 24 saat içinde doldurulmuştu bile.
  • İş ilanlarını tarayan bir algoritma geliştiren Glassdor’un elde ettiği verilere göre yapay zeka ile ilgili iş ilanları son 11 ayda 2 katına çıktı.
  • Yapay zeka ile ilgilenen çalışanların maaşı 2017 Kasım ayından 2018 Ekim ayına kadar %11 artarak yaklaşık 123,069 dolar oldu. New York’ta konumlanan, şirketlere belirli projeler için uzman kiralayan bir şirket olan 10X Management, yapay zeka mühendislerine saatlik 1000 dolar gibi ücretler ödüyor. Bu da yapay zeka mühendislerini, blockchain uzmanları ile birlikte şirketin en çok kazananı yapıyor.
  • Carneige Mellon Üniversitesi bu sonbaharda ülkedeki ilk lisans seviyesi yapay zeka bölümünü açtı.

Chicago Üniversitesi’nden Chad Syverson bu işçi kıtlığının şirketlerin, olması gerekenden yani potansiyelinden çok daha yavaş ilerlemesine sebep olduğunu ve buna bağlı olarak teknolojinin insanlar tarafından benimsenmesini de engellediğini vurguluyor. Marvell Technology Group’ta çip tasarımı yöneticisi olan Andrew Shinn ise yıllardır bu pozisyonları doldurmakta zorluklar yaşadıklarını ve işlerin yavaşladığını söylüyor.

Yapay zeka ile ilgili işlerdeki iş ilanlarının ve iş aramanın karşılaştırılması. Grafiği daha detaylı incelemek için kaynak kısmındaki Reuters linkine tıklayabilirsiniz.

Her ne kadar üniversitelerde yapay zeka ile ilgili yeni bölümler açılıyor veya mevcut bölümlerde kontenjanlar genişletiliyor olsa da mezun olan öğrenciler en az 5 yıl daha altın değerinde görülecekler gibi duruyor. Zira Glassdor’da baş ekonomist olan Anthony Chamberlain bu arz-talep dengesizliğinin en az 5 yıl daha süreceğini öngörüyor.

Üniversitelerde yapay zeka ilgili yeni bölümler açılıyor ve mevcut bölümlerde de kontenjanlar artırılıyor olmasına ve bu üniversitelerdeki öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmakta zorlanmayacak olmasına rağmen önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu sektördeki kalifiye insan ihtiyacının giderilmesi beklenmiyor.

Türkiye’de yapay zeka alanında bir iş arıyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Kaynak ve ileri okuma: ReutersFuturism

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir