Elektrikli otomobil pazarı büyümeye devam ediyor. Otonom teknoloji deyince akla ilk gelen isimlerden Tesla son dönemde yeni bir gelişme duyurmazken sektöre giriş yapan önemli teknoloji markalarının sayısı artıyor. Apple’ın otonom araç sektöründe neredeyse attığı her adımı sizlerle paylaşıyoruz.

Son olarak Toyota’nın Apple’ın elektrikli otomobil girişimiyle ilgili “Otomobil üretmek ve satmak için iyi bir teknoloji firması olmaktan fazlası gerekiyor.” eleştirilerini duyurmuştuk. Apple’dan konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi ancak Toyota, otonom araç sektöründe yeni teknoloji firmalarına hazırlıklı olsa iyi olur. Çünkü Pekin merkezli elektronik şirketi Xiaomi elektrikli otomobil üretmeye hazırlanıyor.

Xiaomi Car

Son bilgilere göre Xiaomi elektrikli araç projesini detaylandırdı ve otonom araç sektörüne önümüzdeki 10 yılda 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Şirket ‘Great Wall Motor Factory’ isimli tesislerde üreteceği elektrikli otomobilleri kendi markası ile pazarlayacak.

Şirkete yakın kaynakların aktardığı bilgiye göre firmanın elektrikli araba modelinin adı Xiaomi Car (Mi Car) olacak. Teknoloji devi, akıllı telefonlarda uyguladığı üretim modelini elektrikli arabalara uygulamayı da planlıyor. Foxconn gibi kontratlı üretim yapabilen şirketlere güvendiği belirtilen Xiaomi’nin eski otomobil üreticileriyle ortaklık kurmayı planlamadığı aktarılıyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/otonom-araclar-hakkinda-sormamiz-gereken-5-soru/”]Otonom Araçlar Hakkında Sormamız Gereken 5 Soru[/button]

Yabancı kaynaklardan edinilen bilgilerde şirketin araç işini hızlandırdığını ve birçok araç yazılım mühendisini işe aldığı belirtildi. Ayrıca Xiaomi CEO’su Lei Jun, akıllı elektrikli araç biriminin CEO’su olarak da görev yapacak. Tüm bu gelişmeler Xiaomi’nin otonom araç sektöründeki kararlılığını gösteriyor.

 “Gelecekteki otomobiller giderek daha fazla otonom ve akıllı hâle gelecek. Kimse bu gerçek karşısında direnemez.” – Lei Jun

Geçtiğimiz haftalarda Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’nin de otonom pazarına girmeye hazırlandığı iddiası gündeme gelmişti. Huawei’den henüz yeni bir açıklama gelmedi ancak akıllı telefon sektöründe birbiriyle rekabet hâlinde olan teknoloji firmalarının mevcut birikimlerini araç içi yazılım mühendisliği ile entegre edişi, cömert yatırım planları ve süratli kararları otonom araç sektöründe otomobil üreticilerinden çok teknoloji firmalarının fark yaratacağı sinyalini veriyor. Toyota eleştirilerinde haklı mı çıkacak yoksa otonom araç sektörü teknoloji firmalarının ikinci pazarı haline mi gelecek göreceğiz.

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir