20. yüzyılın sonlarında bir devrim olarak karşımıza çıkan ve bugünkü yaşantımızın neredeyse tamamını oluşturan internet; kurucularının hayalindeki özgür, ilham verici ve herkesin ulaşabildiği ütopyanın biraz uzağında kalmış durumda.

Birçok yaratıcı iş görmüş olsak da, günümüzde hâlâ internete bağlanamayan 4 milyara yakın insanın bulunduğundan dert yakınan World Wide Web Foundation ekibi, bugün Amerika halkının kaybetmemek için uğraştığı NetNeutrality için bir kontrat hazırladı.

Sadece Facebook, Google ve Amazon’un elinde sıkışıp kalmış; reklam, spam, sahte haber ve kimlik hırsızlığı ile doldurulmuş olan internetin herkese ulaşması, güven ve güç vermesi amacına ulaşmak için tavsiyelerin bulunduğu bir rapor hazırlayan Webfoundation, Facebook ve Google gibi iki büyük şirketten kontrat için destek almayı başarmış bile.

Kontratın amacı:

  • Cinsiyet, lokasyon ve gelir fark etmeksizin herkesin ulaşabildiği bir internet,
  • Herkesin; otomatikleştirilmiş kararların hayatını nasıl etkilediğini anladığı, korkmadan ve güvenli şekilde bağlanabildiği bir internet,
  • Din, dil, ırk, lokasyon, gelir düzeyi ve cinsiyet fark etmeksizin herkesin katılabildiği ve ‘yaratabildiği’ bir internet,
  • Herkesi güçlendiren, eğiten bir internet yaratmak.

Kontratta vatandaşların yapması gerekenler ise şöyle belirtilmiş:

  • İnternette içerik oluşturun ve ortak çalışın,
  • Sivil hareket ve insan onuruna saygılı güçlü topluluklar oluşturun,
  • İnternetin; şimdi ve gelecekte, evrensel boyutta herkese açık olabilmesi için mücadele edin.

Şirketlerden interneti herkes için karşılanabilir ve ulaşılabilir kılmaları, kullanıcıların kişisel gizliliklerine ve verilerine saygı duymaları, insanlığın ihtiyaç duyduğu teknolojiler geliştirerek sorunlarına çözüm yaratmaları istenirken devletlerden ise herkesin internete bağlanabildiğinden emin olmaları, interneti herkes için erişilebilir tutmaları (sansür konusunda) ve insanların temel gizliliklerine saygı duymaları isteniyor.

Bu kontratın sorunlarımızı ne kadar çözeceği zamanla görülecektir ancak olumlu veya olumsuz sonuçlarıyla; kontratın bahsettiği değerleri tüm kullanıcıların talep ettiği gerçeği önümüzde. Daha güzel bir dünya için internette birbirimizle çalışmamız, bilgilerimizi paylaşmamız ve çok daha güçlü topluluklar oluşturmamız gerekiyor. Ancak yakın bir zamanda elimizde bunları özgürce yapabileceğimiz bir internet kalmayabilir. #ForTheWeb

Kaynak: CNBC

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir