Tesla’nın elektrikli araçları ile başlayan otomotivde yakıt devrimiyle eş zamanlı olarak ilerleyen sürücüsüz araç geliştirmesinde pazarın ilk paydaşı Waymo olmuştu.

Sonrasında Google’ın ana şirketi Alphabet tarafından satın alınan Waymo, 10 yıla yakındır yaptığı araştırma geliştirme çalışmaları ile piyasaya tamamen otonom aracı süren ilk şirket olabilir. Son zamanlarda Uber ve Tesla’nın test sürüşlerinde yaşanan sıkıntılarla birlikte dikkatleri de üzerine çeken otonom araç sektöründe test sürüşleri daha dikkatli ve daha etkili şekilde yapılmaya devam ediyor.

Özellikle sektörün önde gelen ismi Waymo, otonom araçlarını günde 10 milyon mil yol kat ettiği sürekli farklı tehlikelerle karşılaştığı bir sanal dünyaya bırakıyor.

 

 

Geçtiğimiz kasım ayında güvenlik şoförlerini kaldıran ilk otonom araç şirketi olan Waymo, o günden beri Phoenix, Arizona’da 400’e yakın insanın tamamen otonom araçlarda günlük seyahatlerini gerçekleştirmesini sağlamıştı.

2009’dan beri sürekli çalışan araçları ile 10 milyon mil yol kat etmiş olan Waymo, bu simülasyon sayesinde sadece 1 aracının günde 10 milyon mil kat etmesini sağlamış olacak. Michigan Üniversitesi’nden otonom araçlar üzerine uzmanlaşmış Ramanarayan Vasudevan isimli asistan profesörün de vurguladığı gibi, asıl soru bu sanal dünyada yaratılan zorlukların, otonom araçların gerçek hayatta karşılaşacağı zorluklara eş değer olup olamayacağı.

Kaynak: TechnologyReview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir