İngiliz hacker Markus Hutchins, ABD’de katıldığı bir konferans sonrasında FBI tarafından tutuklandı. Güvenlik sitesi Motherboard‘dan alınan bilgilere göre Hutchins, ilk olarak ABD’nin Nevada eyaletinde göz altına alındı ve daha sonra farklı bir tesise nakledildi.

Hatırlarsanız İngiliz hacker, küresel bir tehdit oluşturan WannaCry adlı virüsü durdurmasıyla adından çokça söz ettirmiş, hatta ‘kahraman’ olarak nitelendirilmişti. Windows işletim sisteminde bulunan bir açığı sömürerek birçok kullanıcıyı etkileyen WannaCry virüsü, kullanıcılardan dosyalarına erişebilmeleri için belirtilen adrese 300$ değerinde bitcoin yollamalarını istiyordu. 150 ülke ve yüz binlerce bilgisayarın bu virüsten etkilendiği düşünüldüğünde saldırının boyutları daha iyi anlaşılıyor.

siber-saldiri

Resim: PA

Peki ne oldu da Marcus FBI’ın hedefi haline geldi? ABD Adalet bakanlığı, durumu netleştirecek birtakım açıklamalarda bulundu. Mahkeme dosyalarında yazanlara göre, Hutchins’in Kronos adlı zararlı bir virüs yazılımı ürettiği belirtiliyor. Marcus, Kronos’u kullanarak insanların kredi kartı verilerini ve banka şifrelerini ele geçirmiş olabilir.

İngiliz hükümeti bu olay üzerine Las Vegas’taki yerel yetkililer ile iletişime geçeceğini belirtti. Şu an için Marcus’un gerçekten böyle bir işe kalkışıp kalkışmadığı netleşmedi. Oğluna karşı yöneltilen suçlamalara öfkelendiğini belirten bayan Hutchins, oğlunun “boş zamanlarını” dahi bu tarz kötü niyetli saldırıları engellemeye adadığını belirterek oğluna karşı yöneltilen suçlama iddialarının “büyük ihtimalle” asılsız olduğunu söyledi.

Siber güvenliğin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Özellikle siyah şapkalı hackerlar için para kazanma yöntemine dönüşen siber saldırılar henüz yeni başlıyor. Akıllı cihazların fazlaca yaygınlaşması ve otonom araçların da hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte hackerların hayatımıza daha ciddi müdahalelerde bulunabilme ihtimali yükseliyor. Bir sonraki siber saldırı dalgasına hazır mıyız?

Kaynak: news.sky.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.