Çok da uzak olmayan bir gelecekte; günümüzün çoğunu sanal dünyalarımızda geçiriyor olma ihtimalimiz yüksek. Bir gözlük veya bir lensle içerisine dahil olabildiğimiz sanal bir ekosistem hayalini kurduğumuz her alanda yeni kapılar açacak. Güneş ışığı, tuvalet ihtiyacı, yemek ve oksijen gibi tamamen fiziksel dünyaya has gereksinimleri de göz önüne aldığımızda, virtual reality teknolojisinin hayatımızda nasıl bir yer edineceğini hep beraber, zamanla göreceğiz.

YouTube’da virtual reality videoları çeken Disrupt isimli kanal, birkaç gün önce yayınladığı video ile bize şimdiden geleceğe dair küçük bir simülasyon yaşatmış oldu. “VR gözlüğü ile bir hafta geçirdim” başlığıyla karşımıza gelen deneyim videosu oldukça ilgimizi çekti.

Bu deneye başladığını Twitter’da duyuran Jak Wilmot, “Şu anki VR setleri zaman geçirmek için değil sadece oyun oynamak için. İçinde 1 hafta geçirmek hiç de mantıklı bir hareket değil” gibi eleştiriler alırken bolca destek mesajıyla da karşılaşmış. Gelen “Neden?” sorusuna ise “1) Aptalca ve eğlenceli bir fikir. 2) VR ana akım olma yolunda ilerledikçe içerisinde üretken ve sağlıklı bir hayat yaşanıp yaşanamayacağı konusunda merakım artıyor. 3) Bilinmeyeni keşfetmek” gibi bir açıklama yapmış.

Bir hafta boyunca perdeleri de tamamen kapalı olan Jak sadece farklı marka-model VR gözlüklerini değiştirmek için 5 saniyeliğine çıkarmış. Uyku, yemek yeme, duş ve benzeri tüm fiziksel ihtiyaçlarını yine sanal gerçeklik gözlükleri kafasındayken gerçekleştirmiş.

Bir haftalık bu deneyim, VR dünyasına yeni girmekte olan insanlar için de bir rehber niteliği taşıyor. Farklı VR setler, çeşitli uygulamalar ve birçok farklı sohbet ortamı kullanan Disrupt, her yönüyle bir başyapıt oluşturmuş. Bu video hakkında daha söyleyebileceğimiz birçok şey var ancak heyecanını kaçırmak istemeyiz.

Geçtiğimiz hafta, VR dünyasında zaman geçirmenin gençler üzerindeki etkisini konu alan Rus dizisi Sparta’dan bahsetmiştik. Bu YouTube videosunu izledikten sonra fazla uzaklara bakmanız gerekmeyebilir.

Oldukça planlı ve eğlenceli bir şekilde kurgulanmış olan bu ‘yapım’, video düzenleme ile ilgilenen kişiler için de çok güzel bir örnek olarak ele alınabilir.

Kullanılan VR setleri:

HTC Vive Focus

Oculus Rift

HTC Vive

Oculus Go

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir