Yakın geleceğin en önemli teknolojilerinden birisi olacağı düşünülen VR; blockchain, 3B yazıcılar ve yapay zekanın aksine piyasadaki yerini oluşturamadı. Bunun aslında oldukça basit ve bariz birkaç sebebi var.

VR (Virtual Reality): Bilgisayar ortamında oluşturulmuş sanal dünyalara 3 boyutlu şekilde dahil olmamızı sağlayan teknolojiye sanal gerçeklik ismini veriyoruz.

Facebook, birkaç sene önce satın aldığı Oculus girişimi ile VR sektörüne hızlı bir giriş yapsa da satışlar istediği gibi gitmedi ve son çıkardığı modelinde 14 gün içinde herhangi bir sebep bildirmeden iade gibi bir seçenek sunarak sektörün ne gibi bir durumda olduğunu göstermiş oldu.

Maliyet, tasarım, güvenlik, kablolu bağlantı ve içerik yetersizliği gibi sorunlara sahip olan VR; kısa vadede AR’ın gerisinde kalacak diyor Chris Herd.

AR (Augmented Reality): Bilgisayar ortamında oluşturulmuş sanal nesnelerin fiziki dünyamıza dahil olmasını sağlayan teknolojiye artırılmış gerçeklik diyoruz.

Bir VR gözlüğün maliyeti tek başına karşılanabilir olsa bile çalıştırmak için bir konsol veya bilgisayar gerektirmesi maddi açıdan oldukça ciddi bir yük oluşturuyor. Büyük ve genellikle kaba bir tasarıma sahip olan gözlükler kullanım sırasında bazı duyulardan mahrum bırakıp, bazen mide bulantısı, baş dönmesi gibi sorunlar yaratarak güvenlik konusunda da sınıfta kalıyor. Hareket alanını sınırlayan kablolu bağlantıya sahip olan gözlükler henüz market liderleri tarafından dikkate alınmadığı için içerik çeşitliliği sorunu da yaşıyor. Bu da kullanıcıların gözlüğü alıp birkaç kullanımdan sonra bir köşede unutması anlamına gelebiliyor.

VR konusundaki problemleri böyle adreslediğimizde; elimizdeki telefonlarla kolaylıkla kullanabildiğimiz, hem ekstra bir maliyet gerektirmeyen hem de kablo ağırlığı, baş dönmesi gibi sorunlarla baş başa bırakmadığı için AR daha gerçekçi bir teknoloji gibi duruyor. Chris Herd’e göre; AR, kısa vadede VR’dan daha başarılı ürünler verebilir. Ancak uzun vadede, önünde sonunda bu savaşın kazananı VR olacak.

Sanal gerçekliğin gelecekte dünyaya neler sunacağını görmek için Ready Player One filmini izleyebilir veya incelemesini okuyabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik konusunda ise Facebook’un L’Oreal ile birlikte Instagram’a getireceği makyaj özelliği haberine göz atarak veya Sony’nin lens için aldığı patent içeriğini okuyarak fikir edinebilirsiniz.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir