Birkaç saatliğine en sevdiğiniz süper kahramanla beraber savaşmak veya direkt onun yerinde olmak ister miydiniz? İşte bu ve bunun gibi hayalleri olanlar için VR oyunlar müthiş fırsatlar yaratıyor.

Sony‘nin piyasaya sürdüğü ve Playstation 4 konsoluyla uyumlu olacak Iron Man VR oyunu adından da anlaşılabileceği gibi sanal gerçeklik desteğiyle oynanabilecek bir oyun olarak karşımıza çıktı. Daha önce Batman: Arkham VR isimli sanal gerçeklik oyunu için Rocksteady Studios ile çalışan Sony, 4 yıl içinde aldığı olumlu veya olumsuz geri dönüşler ışığında oynayanlara geliştirilmiş bir VR deneyimi sunuyor.

Peki başka hangi Marvel veya DC Comics süper kahramanıyla VR sayesinde bütünleşmek isterdiniz?

PCMag, VR uygulamasıyla beraber en çok keyif alınabilecek süper kahramanları şu şekilde derlemiş.

1- Doctor Strange
Doctor Strange

Marvel‘ın mistik sanat ustası çok fazla hareket etmeyi gerektirmediği ve direkt yakın dövüş tarzı durumlara girmediği için VR uygulamaları açısından mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Rings of Raggador veya Doctor Strange‘in kullandığı diğer büyüler genellikle el hareketlerine dayandığından doğaüstü düşmanlara karşı savaşırken sürükleyici bir VR deneyimi yaşayabilirsiniz.

2- Green Lantern

Green Lantern / John Stewart

John Stewart, hayal edebileceği her şeyi yaratmasına izin veren irade gücüyle çalışan bir yüzük ile donanmış eski bir deniz mimarı olan uzay polisi. Saf enerjiyi maddeye dönüştürme yeteneğine sahip. Doctor Strange‘de olduğu gibi aksiyondan uzak ve daha serebral bir deneyime dayanacak olan Green Lantern VR oyunu Güç Yüzüğü ile bağlantı kurmak için 3 boyutlu bir sanal arayüz kullanıyor ve galaksinin en azılı suçlularını yakalamak için enerji yapılarını şekillendiriyor.

3- Ant-Man

Ant-Man

VR’nin en büyük vaadi oyuncuları asla ziyaret edemeyecekleri dünyalara götürmek ve Scott Lang‘in boyut değiştiren yetenekleri bu potansiyeli göstermek için inanılmaz bir fırsat! Sanal gerçeklik sayesinde neredeyse moleküler boyutlara kadar küçülme hissi çok rahat pazarlanabilir.

4- Gambit

Gambit

Gambit sahip olduğu enerjiyi istediği nesneye yönlendirebiliyor ve bu sayede öldürücü güçte bir patlayıcı silah yaratmış oluyor. Sadece kinetik enerjiyle bir nesneye kinetik enerji yüklediğinizi ve onu düşmanlarınıza fırlatarak patlattığınızı düşünün. VR size fiziğin inceliklerinden yararlanarak elde edeceğiniz gücü salonunuzda yaşama şansı sunabilir.

5- Silver Surfer

Silver Surfer

Çok uzun zamandır var olan farklı bir ırkın bir üyesi olan Silver Surfer yani Norman Radd kozmik bir güce sahiptir. Silver Surfer hasar göremez; tanrısal dirence, kozmik içgüdülere, kozmik beslenme, ölümsüzlük ve madde manipülasyonu gibi yeteneklere sahiptir. Prosedürel olarak oluşturulmuş No Man’s Sky‘ın daha genişletilmiş evrenini düşünün, ancak bu sefer bir uzay gemisi yerine gezegen savunmasını test ediyor ve bir dünyayı efendinize feda edip etmeyeceğiniz konusunda karmaşık ahlaki kararları VR sayesinde  alıyorsunuz.

6- John Constantine

John Constantine

DC Comics‘e ait bir karakter olan John Constantine aslında bir anti-kahraman olan ve gizli güçlere sahip bir polis. Büyücülük, şeytan çağırma gibi mistik konularda oldukça yetenekli ve eğitimli olan Constantine’i merkeze alan bir hikayede uzun ve zor hayatında yaşadığı ahlaki ikilemler diğer VR oyunlarından farklı bir deneyim sunacak. Yine mistik güçlerle fakat Doctor Strange‘den farklı olarak daha fazla ahlaki seçim içerecek olan oyun hem zekanızı hem de büyü yeteneklerinizi aynı anda kullanmanız konusunda size olanak sağlayacak.

7- Daredevil

Daredevil

Etrafındaki dünyayı yükseltilmiş duyularla algılayan izin veren yükseltilmiş duyulara ve doğuştan gelen radarlara sahip kör bir uyanık olan Daredevil karakterinin cesur bir geliştiricinin elinde neye dönüşebileceğini hayal edin. Geliştirilmiş görsel efektlerin kullanıldığı ve üst düzey içgüdülerinizin olduğu bir yakın dövüş oyunu sizi saatlerce koltuğa kitleyebilir.

8- Sleepwalker

Sleepwalker

Sleepwalker belki saydığımız diğer isimler kadar popüler değil fakat üst seviyede VR deneyimi yaşatacak kadar havalı bir karakter. New York üniversite öğrencisi Rick Sheridan uykuya daldığında, tüm canlı varlıkların bağlantılı kollektif bilinci olan [tooltip tip=”Mindscape birçok garip yaratıklar yaşadığı bütün akıllı varlıklar ve canlılar, kafasında varacak şekilde boyuttur.”]Mindscape[/tooltip] boyunca seyahat etme gücü ile yeşil tenli bir varlığı serbest bırakır. Maddi dünyadaki kötü adamlarla psikolojik yönlerden savaşmak için iç dünyalarına dalan bir varlığı deneyimlemek çok değişik olabilir.

9- MODOK

MODOK

Marvel çizgi romanlarında yer alan ve bir süper kötü olan MODOK’un hikayesinde bir [tooltip tip=”Karakterin çalıştığı Advanced Idea Mechanics isimli şirketin kısaltması”]AIM[/tooltip] çalışanı olan George Tarleton çalıştığı şirket tarafından yürütülen zihin geliştirme deneylerine katılır. Deneyler sırasında uğradığı mutasyon nedeniyle MODOC ismiyle anılan fakat güçlerini kötülük amacıyla kullandığı için zamanlar MODOK olarak anılmaya başlanan süper kötümüzün insanlara yardım etmek için oluşturulan bir yazılım olarak başladığı kariyerine nasıl onları öldürmekle devam ettiğini ve buna yol açan seçimleri bizim yaptığımız bir VR oyunu da epey ilgi çekici olurdu.

Kaynak: PCMag

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir