Özellikle metaverse konusu ile gündemin göbeğine oturan arttırılmış gerçeklik teknolojisi bizi bulunduğumuz ortamdan tam olarak çıkarmadan ortama yeni elementler ekliyor. Dolayısıyla aynı anda hem gerçek hem de sanal dünyayı deneyimleyebiliyoruz. Peki VR/AR ile uzay resimleri görebilseydik?

Jeolojik Şekilleri İncelemek

Karmaşık yeryüzü şekillerinin incelenmesini ve öğrenilmesini kolaylaştıran GeoXplorer, Washington Üniversitesi tarafından geliştirildi. Şu anda uygulamada Dünya, Mars ve Ay’dan jeolojik şekiller bulunuyor. Böylece bizim için küçük, insanlık için büyük bir adım atmamızı sağlıyor. Çeşitli yeryüzü şekillerine fiziksel olarak erişmek zor olsa da o şekillerin üç boyutlu örneklerini gezebilir, öğrenebilir hatta odanıza bile taşıyabilirsiniz. GeoXplorer ile binlerce jeolojik şekle erişim sağlamakla birlikte deneyimin kalitesini arttırmak için yakınlaşma, uzaklaşma ve yeniden boyutlandırma gibi inceleme seçenekleri sunuyor.

Nasıl Çalışıyor?

Herhangi gerçek bir objenin üç boyutlu halini oluşturmak için objenin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını bir araya getirmek gerekiyor. Bilgisayara aktarımın düzgün olması için çok fazla yüksek çözünürlükte fotoğraf ve kaliteli uygulamalar gerekli olsa da, ihtiyaç duyulan temel uygulamalar ve farklı açılardan detaylı fotoğraflar varsa herkesin gerçek hayattaki objelerin üç boyutlu görünümlerini oluşturabileceğini belirtmek gerek. Bu işlem sonucunda şekillerin dijital ikizini oluşturmuş oluyoruz. 

Uzay Turizminin Geleceği

GeoXplorer Dünya, Mars ve Ay’dan jeolojik şekilleri erişimimize açan bir uygulama. Dünya üzerinde seyahat edip çeşitli yerlere ulaşmak Mars ve Ay’a kıyasla daha kolay çünkü Mars ve Ay uzay turizmini zorunlu kılıyor. Bu yöntem fiyatı ve sağlıklı bireyler gerektirdiği için herkes tarafından erişilebilir değil. Eğer yapay uydu gerekli fotoğrafları elimize ulaştırırsa daha önce gitmediğimiz gezegenlerin yüzdeyine bile erişmemiz mümkün olabilir.

Herkes İçin VR/ AR

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin her gün daha geniş kitlelere ulaşmasıyla birçok imkana erişimimiz artıyor. App Store veya Google Play gibi platformlarda tek tıkla indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulama olan GeoXplorer da bu imkanlardan biri. Yatağa bağlı hastaların gününü güzelleştirebilecek, küçük çocuklara coğrafya sevgisi aşılayabilecek veya uzay turizminin kapılarını herkese açabilecek bu sistem hakkında siz ne düşünüyorsunuz?


Kaynak: Mashable, Virtual Planet Washington Üniversitesi

Share:

Robert Kolej’de 9. sınıf öğrencisi olan Melis tiyatro ve hikaye anlatıcılığıyla ilgileniyor. İnsan haklarının ve şiddetsiz iletişimin gücüne inanan Melis sosyal girişimcilik, tasarım odaklı düşünme ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerine çalışmayı seviyor. Geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.