Güvenli seyahat yaklaşımıyla yaptığı yatırımlarla İsveçli otomotiv devi Volvo, güvenli sürüş denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri haline geldi. Otomotiv sektöründeki en dayanıklı markalardan biri olarak tanınmasında yaptığı yatırımlarla her güvenlik testinden aldığı parlak sonuçlar etki ediyor.

Fakat COVID-19 etkisiyle küresel ölçekte güvenli seyahatin anlamı değişti. Artık sürüş güvenliliğinin yanı sıra virüsten korunarak seyahat etmek de önem taşıyor. Otomotiv markalarının salgınla mücadele kapsamında atacağı adımlar merak konusuyken, sektörde ilk adım Volvo’dan geldi. Ortamdaki havayı dezenfekte edebilen bu teknolojiyle aracınızda virüslerden korunmak mümkün olabilir.

Premium Hava Kalitesi Teknolojisi

Şu an piyasada bulunan hiçbir otomobilde olmayan bu teknolojiyle araç içine özel sensörler yerleştiriliyor. Advanced Air Cleaner olarak tanıtılan ve dilimize Premium Hava Kalitesi Teknolojisi olarak çevrilen teknoloji, araç içindeki havanın yola çıkmadan dezenfekte edilmesini sağlıyor. Sensör sayesinde kabin içindeki hava PM 2.5 seviyelerinde ölçülebiliyor. Hava kalitesinin ölçülmesinde yaygın olarak kullanılan bir ölçüt olan PM 2.5 ölçümleri, kabin içindeki hava kalitesini otomobilin dışındaki hava kalitesiyle karşılaştırabiliyor ve havadaki ince partikül madde miktarını gösteriyor. Sentetik fiber bazlı filtre ve iyonizasyon sayesinde, tüm PM 2.5 parçacıklarının yüzde 95’e varan miktarı kabin dışında tutuluyor. Böylece otomobilin içerisindeki hava kalitesini optimize ederek hava kirliliği ve ince partiküllerle ilişkili olumsuz sağlık etkilerini sınırlıyor.

Volvo sürücüleri, yolculuğa çıkmadan önce kabin havasının temizlenmesini sağlamak için Volvo On Call isimli akıllı telefon uygulamasını kullanabiliyor. Uygulama, temizleme işlemi bittikten sonra sürücüye kabin içerisindeki havanın PM 2.5 seviyesini gösteriyor.

Araç içi hava kalitesini gösteren grafik Görsel: Volvo

Küresel olarak birçok kentte, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen seviyeleri aşan PM 2.5 değerler ölçülüyor ve bunun olumsuz etkilerinin azaltılması konusunda tedbir almaya ihtiyaç olduğu açıklıkla görülüyor. Bu ilkbahardan beri, üretilen 90 ve 60 Serisi Volvo modellerinin tümünde kabindeki ince partikülleri temizleyen Premium Hava Kalitesi (Advanced Air Cleaner) Teknolojisi bulunuyor. Volvo Cars kabin hava kalitesi konusunda kıdemli teknik uzman olan Anders Löfvendahl, temiz havanın hem sağlık hem de güvenlik açısından çok önemli olduğunun bilincinde olduklarını ve bu alandaki sınırları zorlamaya devam edeceklerini belirtiyorSiz de yaşadığınız yerdeki hava kalitesi hakkında güncel bilgi edinmek isterseniz World Air Quality Index internet sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Otomobilinizdeki Havanın Temiz Olması Ne kadar Önemli?

Koronavirüsün hava yoluyla bulaştığına dair henüz kesin bir kanıt olmasa da bilim insanları virüsün havada asılı kaldığı yönünde fikir birliğine varmış gözüküyor. Bu özelliğiyle virüsün kapalı alanlarda bulaşma hızı ve olasılığının açık alanlara kıyasla çok daha fazla olduğu biliniyor; kişisel araçlarımız da bu kapalı alanların en çok kullanılanlarının başında geliyor. Ayrıca klima polen filtresinde biriken bakterilerin insan sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturduğu zaten biliniyor; klima polen filtresi değişimi ve temizliğinin rutin olarak takip edilmesi önem arz ediyor. Bu nedenle Volvo’nun yeni teknolojisinin özellikle Covid-19 gölgesinde geçen bugünlerde önemli bir yenilik olduğunun altı çizilebilir.

Otomotiv sektörü gibi kitlesel etkiye sahip önemli sektörlerde tanınmış markaların bu tür teknolojik adımlar atması salgın hakkında bilinçlenme ve mücadelede büyük önem taşıyor. Umuyoruz ki böylesi duyarlı yenilikler gereken ilgiyi görür ve yaygınlaştırılabilir.

Kaynak: Volvo

Yazar: İpek Torunoğlu

Editör: Öykü Selen Uysal

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir