2010 yılında Çin’in satın aldığı Volvo, trend teknolojileri tüm yeni araçlarına entegre ediyor. Volvo otomobilleri, sürücülerinin alkollü olup olmadığını ve aracın özerk bir şekilde yolun kenarına çekilip çekilmediğini analiz edebilecek bir teknoloji deniyor.

Araçlarda otomobilin sürücüsünü izlemek için iç kameralar ve diğer sensörler bulunacak ve bu da otonom sistemlerin kötü sürüş durumunda aracı kontrol altına almasını ve güvenli bir şekilde park etmesini sağlayacak. Sürücünün göz hareketlerinden, kullanım şeklinden, kalp ritminden tehlikeyi sezip flaş sistemi ile uyaracak. Kullanıcı hala aracı kullanmaya devam ediyorsa kendiliğinden arabayı yavaşlatıp kenara çekecek.

“Bazı insanlar hala bir şeyler içtikten sonra araba kullanabileceklerine ve bunun yeteneklerini etkilemeyeceğine inanıyorlar.” Volvo Cars Sürücü Davranışı Profesörü Trent Victor

Yeni araçların güvenlik müdahale yöntemleri, sürücüsünün alkollü olduğunu algıladığında Volvo’nun çağrı destek hizmetini aramayı içeriyor. Böyle bir durumda buradaki insan danışmanları sürücüyle konuşmaya çalışacak.

Bu uygulama ile ileride Uber sürücülerinin sarhoş olup olmadığını tespit edebilen ve bir sürücüyle eşleşmede potansiyel sorunlara neden olabilecek sonuçlar da bertaraf edilebilecek. 2021’de tamamen bu teknolojiyi kullanmayı hedefleyen Volvo, tüm arabalarını 180 km/s sınırı olmadan ve yeni kameraları ile 2020 başlarında tanıtmayı planlıyor.

Kaynak: volvocars

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir