2015 yılında ABD’de büyük bir emisyon skandalına imza atan ve birçok aktivist grup tarafından çevreye saygı duymamakla suçlanan otomotiv üreticilerinden Volkswagen Grubu, bu sefer Yunan adalarından birinde çevreci bir ulaşım sistemi kurmak için kollarını sıvadı.

Volkswagen Grubu ve Yunanistan hükûmetinin bu hafta içinde imzaladığı anlaşmayla beraber Akdeniz’deki [tooltip tip=”Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki adalarından biri”]Astypalea Adası’nda[/tooltip] elektrikli bir ulaşım sistemi kurulmasına karar verildi. Projenin ilk olarak altı yıllık bir başlangıç dönemi olması planlanıyor. Bu süre zarfında alınacak geri dönüşlere göre projenin devamı ve genişletilmesi tekrar görüşülecek.

Sadece Elektrikli Araçlar

Proje bütün adada elektrikli araçlarla sağlanan bir ulaşım ağı kurmayı planlıyor. Bu ağın içinde sadece elektrikli arabalar, e-scooterlar, e-bisikletler ve bu araçları paylaşıma sunan hizmet platfromları bulunabilecek. Ayrıca geliştirilecek mobil uygulama ile adayı ziyaret eden turistler bu araçları rezerve edip tatilleri boyunca kullanabilecek. Elektrikli olmayan araçların ada içinde kullanılmaması ile çevreye daha saygılı ve daha az enerji tüketimi yapan bir ulaşım modeli oluşturulması amaçlanıyor.

Ticari, polis ve acil servis araçlarının yanı sıra filo şirketleri tarafından kullanılan araçlar da elektrikli olacak. Volkswagen adada hem kamusal hem de özel bir şarj altyapısı geliştirecek. 2 farklı elektrikli araç sarj istasyonu, adadaki yoğunluğun dağıtılması ve kamusal araçların acil durumlarda yakıt sıkıntısı yaşamaması için tasarlandı. Toplamda, yaklaşık 1.500 [tooltip tip=”İçten yanmalı motorlar, yakıtın motor içinde yanma odası adı verilen sınırlı bir alan içinde yakılması ile oluşan basıncın, piston denen parçayı hareket ettirmesi ile oluşan makinedir.”]yanmalı araç[/tooltip] 1.000 elektrikli otomobille değiştirilecek.

Projenin Tanıtım Sayfasından

Yeşil Değişim

Astypalea Adası 100 kilometrekarenin biraz altında bir alanı kaplıyor ve Volkswagen’e göre yaklaşık 1.300 kişiye ev sahipliği yapıyor ancak yılda 70.000’den fazla turist çekiyor. Şu anda adadaki toplu taşıma hizmeti iki otobüsten oluşuyor ve Alman otomotiv devine göre  enerji talebinin neredeyse tamamı fosil yakıt kaynakları ile karşılanıyor. Volkswagen bu yakıt kaynağını değiştirmeye yardımcı olmak için güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklarla çalışan elektrikli ulaşım ve şarj altyapısının bir birleşimini yaratmayı öneriyor.

Kamu ve Özel Sektör El Ele

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Volkswagen ile yaptıkları anlaşmaya çok güven duyduklarını dile getirdi. Hükûmetlerin kendi başlarına her ihtiyacı karşılayacak durumda olmadığını ve özel sektörün de her soruna çözüm üretemediğinin altını çizen Başbakan Mitsotakis, bu iddialı çevreci çabanın Yunan devleti ile Volkswagen Grubu arasındaki yakın ortaklığın sonucu gerçekleştiğini söyledi.

Birleşik Krallık’ta da Volkswagen Grubu’nunkine benzer projeler yürütülüyor. Eylül ayında, Kuzey Denizi petrol endüstrisi ile yakın bağlarıyla tanınan İskoçya’nın Aberdeen kenti, emisyonları azaltmak ve “iklime duyarlı bir şehir haline gelmek” için çok uluslu petrol şirketi BP’nin enerji uzmanları ile çalışacağını söyledi.

İki projenin de temel hedefleri arasında hidrojenin ulaşımda kullanımının yaygınlaştırılması, “temiz, düşük emisyonlu araçlar için çözümler” geliştirilmesi ve binalarda enerji verimliliğini artırılması bulunuyor.

Bir benzeri Adalar’da Yapılabilir

Astypalea Adası’ndaki projenin geri dönüşleri incelenerek benzeri bir tam elektrikli ulaşım altyapısı ülkemizde de uzun süredir ada içi ulaşımında kullanılan yöntemlerle gündeme gelen Adalar’da kullanılabilir. Bu tür tam elektrikli ulaşım sistemlerinin kurulumu ve kullanımı, büyük arazilerdeki yoğun nüfusa sahip şehirlerde daha uzun süreli ve masraflı bir şekilde oluyor. Ancak Astypalea Adası gibi görece daha düşük yoğunluktaki küçük arazilerde bu tür sistemler başarılı olabilir. Ülkelerin emisyon tüketimlerinin çoğu büyük şehirlerden gelse bile bu tür yeşil değişim hareketleri ile elektrikli araçların kullanımı yaygınlaştırılabilir. Sağlanan enerji tasarrufu ile hem ülkelerin ekonomisine katkı sağlanır hem de geleceğin kaynaklarının tüketiminin önüne geçilebilir.

Kaynak: CNBC

Share:

administrator

1997 İstanbul doğumlu olan Kemal Berk, İTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini sürdürüyor. Estetik açlığını Avrupa Sineması ve Müziği ile doyurmaya çalışmasının yanı sıra felsefe, nöroloji, dinler tarihi ve iktisat konularında okumalar yapmayı seviyor. Öğrenmeye ve gelişmeye yönelik durdurulamaz bir arzuya sahip olması, onu üretken ve verimli olmak için teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir