Otomotiv üreticisi Volkswagen (VW), yapay zekâdan elde edilen verileri kullanarak 3B yazıcıyla direksiyon simidi, kelebek ayna ve jant gibi araba parçaları üretiyor. Bu parçalar hafif ve yapısal olarak sağlam bir tasarıma sahip. VW’nin yapay zekâsı ile üretilen parçalar ağaç kökü gibi sert çizgileri andırdığından daha az modern ve şık görünüyor.

Bu karmaşık parçaları üretmek için 3B baskıyı kullanmak oldukça [tooltip tip=”Geleneksel üretim yöntemlerinin aksine 3B yazıcılar eklemeli (katman katman) imalat yaptığı için ham madde israfı yapmadan üretim gerçekleştirebilir ve kalıba ihtiyaç duymaz.”]pratik[/tooltip]. Ancak tüm araçlar binlerce bileşene sahip olduğu için ekip potansiyel parçaları işaretlemek için yapay zekâya güveniyor. Tamamen 3B baskı ile yapılmış bir araba henüz olmamakla birlikte VW, araba tasarımında AI ve 3B baskı kullanarak daha esnek, hafif ve daha uygun maliyetli tasarımlar yapılabileceğini kanıtladı.

Gelecekte, VW eski plastik otomobil parçalarının yenilerini oluşturmak için geri dönüşüm sistemi geliştirebilir. Bu sadece yakıttan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda daha az atıkla üretim yapılmasını sağlamış olur. Bununla beraber 3B baskının gelişimiyle hayatımıza da tasarımsal anlamda yeni bir alan daha eklenmiş oldu. Kişisel zevklerimizi telefon kabı, anahtarlık, kıyafetler gibi küçük eşyalarda yansıtmak yerine daha büyük oynamamız gerekiyor artık. Zira bu teknoloji, otomobil üreticilerinin gelecekteki modeller için sıra dışı parçalar tasarlamada daha fazla esneklik sağlamanın yanı sıra, ağırlığın önemli ölçüde azalmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: slasgear

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir