Facebook Haziran ayında dünya çapında “finansal içerme (financial inclusion)”yi teşvik etmek amacıyla Terazi (Libra) vizyonunu açıklamıştı. Dijital para sistemini yönetmek amacıyla kurulmuş ve herhangi bir kar amacı gütmeyen Libra Association‘un (Libra Birliği) 28 üyesi vardı. Fakat Ekim ayında Paypal, Visa, Mastercard ve eBay gibi yüksek profilli şirketler yavaş yavaş bu oluşumdan ayrılmaya başladı.

Vodafone ise bu senenin başında ayrılan ilk şirket oldu. Lyft, Spotify ve Uber ise hala üyeliklerini sürdürmekteler.

Facebook, Libra coin adını verdiği yeni bir para birimi için bir test ağı başlatmıştı. Bu girişim kripto parayla ilgilenen insanları ikiye ayırdı. Bazıları bunun kripto para endüstrisi için iyi bir gelişme olduğunu savunsa da, büyük bir teknoloji şirketinin insanların büyük teknoloji şirketlerinden kaçınmasına yardımcı olacak bir teknolojiyi destekliyor gibi görünmesini hoş karşılamayan bir kesim de mevcut. Bunun gerçek bir kripto para birimi olmadığını savunuyorlar.

Facebook libra coin vodafone ayrılıyor

Libra coin bir blok zincirde çalışacak fakat aşina olduğumuz Bitcoinle uzaktan yakından alakası olmayacak. Dalgalanan değere sahip tamamen dijital bir varlık olmaktan ziyade istikrarlı bir değeri korumak amacıyla tasarlandı projeyi açıklayan makaleye göre diğer sabit paralardan ipuçlarını alarak yüksek kaliteli merkez bankalarından bir banka mevduatı ve hazine sepeti ile tamamen desteklenecek.

Kurulduğu ilk günden bu yana, Libra dünya çapında büyük bir şüphecilikle karşı karşıya kaldı. Bu olumsuz izlenimleri de yüksek profilli olarak tanımladığımız büyük şirketlerin bu oluşumdan ayrılmalarına sebep olmuş olabilir. Facebook’un asıl hedefi bu dijital para sistemini yönetme amacıyla kurduğu Libra derneğinin sene sonunda 100 üyeye ulaşmasıydı. Fakat şu an muhtemelen bunun belirlenen sürede mümkün olmayacağını kendileri de kabul ediyorlar.

Vodafone, Facebook Libra’dan Ayrıldı

Vodafone ise ayrılık sebebi olarak, Libra için kullandıkları kaynakları M-Pesa’ya ayırmaya karar vermelerini gösterdi. M-Pesa Afganistan, Romanya, Hindistan ve birçok Afrika ülkesinde kurulmuş olan bir dijital ödeme platformu. Bu gelişme Libra ve M-Pesa arasında bir rekabet teşkil eder mi veya zaten var olan rekabeti tetikler mi yorum yapmak zor.

Üyeler hakkında büyük kayıplar vermelerine ve kendi hedeflerinden oldukça uzak kalmalarına rağmen Libra Association proje ile ilgili bir sorun olmadığını ve lansmandan önce yetkililerden gereken onayın alınmasının çok da uzun sürmeyeceğini söyledi. Ayrıca yaşanan tüm ayrılıklara rağmen hala lansman öncesi 100 üye beklediklerini ve sadece Ekim ayında 1500 civarı kuruluşun projeyle ilgilendiğini ilettiğini eklediler. Dernek eğer hedefine ulaşırsa, projenin akıbetini ve Libra coin hakkındaki gelişmeleri de ilerleyen süreçte göreceğiz.

Libra Nedir? Kripto Para Olarak Değerlendirilebilir mi?

Bu soruyu hem evet hem hayır diye cevaplıyoruz. Tartışma bu noktada başlıyor, Libra blockchain Bitcoin’in aksine merkezi bir yapıya sahip. Bitcoin’in blockchain yapısında, teoride her ne kadar çok masraflı görülüyor olsa da  herkes bir düğüm yönetebilir. Aksine, Libra’nın düğüm yapıları sadece Libra Birliği üyelerinin sunucuları tarafından yönetilecek.

Bu şirketlerin hiçbiri, yapılan işlemlerin işlenmesi ve doğrulanması üzerinde kendi başına söz sahibi olamayacak, bu durum kolektif çalışmayı getirecektir ve blockchain etik yapısına uygun olarak görülebilir ancak Bitcoin veya birçok diğer kripto para gibi daha geniş bir topluluk tarafından yönetilmeyeceğini de unutmamak gerekir. Detaylar için “Facebook Libra Gerçekten Bir Kripto Para Birimi mi?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kaynak: MIT technology review

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir