VaakEye

Çok sayıda veri yönetimi şirketi var, ancak yapılandırılmamış verileri yönetecek şirket pek bulunmuyor. Yapılandırılmamış bir veri yönetimi şirketi oluşturmak için video görüntüleri aracılığıyla insan davranışlarına odaklanarak küresel ölçekte sosyal bir katkı yapmak isteyen VaakEye sistemi, güvenlik kamerası görüntülerini sürekli olarak izliyor, şüpheli etkinlikleri tespit ediyor ve görüntüleri anında inceleyip ilgili personeli uyarıyor.

vaak yapay zeka şüphelileri tespit ediyor

Sistem, suçlu hareketlerini anlamak için hem aktörleri kullanarak hem de gerçek hayattaki güvenlik kamerası verilerinin desteği ile 100.000 saatten fazla çekim konusunda eğitildi. Sistem suçlularla ilgili genellikle endişeyle etrafa bakmak, kamera aramak, normalden biraz daha hızlı hareket etme eylemlemlerini arıyor.

Şüpheli davranışlar

Bulut tabanlı yapay zekâ gelen görüntüleri sürekli olarak izleyerek otomatik olarak şüpheli davranışları tespit ediyor ve çalışanlara anında uyarı gönderiyor. Raflardaki eşyaların ne zaman cebe sokulduğunu veya bir torbaya kaydırıldığını da görebiliyor. Sistemin fark ettiği her davranış şüpheye göre derecelendiriliyor ve müşteri belirli bir eşiğe ulaştığında, sistem uyarısını video kliplerle birlikte ilgili personele gönderiyor.

VaakEye insan hareketini vücutta 100’den fazla noktada analiz ediyor. Şirket yakında fiziksel saldırı ve daha karmaşık hareketler de dahil olmak üzere diğer antisosyal davranışları da tespit edebileceğine inanıyor.

Bu tür bir teknolojinin dünyaya yayıldıkça nasıl karşılandığını görmek ilginç olacak. Kuşkusuz, AI gözetleme sistemleri tarafından izlendiğimizi bilmek, kullanımda olan yüz tanıma sistemlerinin etkinliği göz önüne alındığında bir dizi gizlilik sorununu gündeme getirebilir. Ancak bu tarz teknoloji geliştiricilerin vizyonunun suç ve kazanın olmadığı bir dünya niyetiyle yola çıktıklarına inanmak istiyoruz.

Kaynak: newatlas

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir